Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost klesla na 3 procenta. Podle analytiků to omezuje růst ekonomiky

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Trh práce je prakticky vyčerpaný, ukazuje na přehřívání ekonomiky a omezuje její další růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených v reakci na páteční údaje o květnové nezaměstnanosti. Ta přitom ještě bude mírně klesat díky sezonním pracím a bude tlačit na další růst mezd.

Navíc v kombinaci s dalšími ukazateli z ekonomiky již ekonomové nevylučují, že ČNB přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již nyní v červnu, dřívější odhady počítaly až s podzimem.

Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná tři procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230.000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak stále meziměsíčně i meziročně rostl.

„Trh práce je tak další signál přehřívání tuzemské ekonomiky a naznačuje, že by ČNB další zpřísňování měnové politiky již nemusela odkládat. Z toho titulu předpokládáme, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde pravděpodobně již na konci června,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Kapacity trhu práce jsou téměř vyčerpány

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že růst ekonomiky byl v posledním období tažen především růstem zaměstnanosti, což ovšem nadále nebude možné. „Kapacity trhu práce se téměř vyčerpaly a nedostatek zaměstnanců je největší bariérou růstu české ekonomiky,“ uvedla.

S nedostatkem pracovních sil se bude nadále podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška potýkat převážná většina podniků, což povede ke snižování tempa růstu jejich tržeb a potažmo oslabování růstu celé ekonomiky. „Nepřijde-li hlubší ekonomická krize, bude se muset česká ekonomika vyrovnat s problémem nedostatků pracovníků reformou své vnitřní struktury. Ne všechny podniky ustojí mzdové tlaky, které budou strukturální reformu provázet,“ uvedl.

Nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních téměř 22 let a současně nejrychlejší růst reálných mezd za posledních patnáct let se mohou i podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy stát pro většinu bankovní rady ČNB pádným argumentem pro zvýšení základní úrokové sazby. „Pravděpodobnější je zatím ale stále až srpnové zvýšení základní úrokové sazby,“ uvedl.

Kovanda dále upozornil, že míra nezaměstnanosti v ČR je nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci OECD. ČR vykazuje i nižší míru nezaměstnanosti než země jako Japonsko nebo Island.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...