9. května 2012 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost odhadem klesla o půl procenta. Začaly sezonní práce

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Nezaměstnanost v dubnu klesla na 8,5 procenta oproti březnovým 8,9 procenta. Může za to začátek sezonních prací, shodují se analytici. Situace na trhu práce se ale podle nich příliš nezlepšila.

Oficiální údaje o dubnové nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí ve čtvrtek. "Odhadujeme, že v dubnu míra registrované nezaměstnanosti klesla na 8,5 procenta," řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Další pokles nezaměstnanosti podle něj umožnil nástup sezonních prací.

ČTĚTE TAKÉ:

Zahájení sezonních prací spolu s rychlým zlepšením počasí ovlivnilo míru nezaměstnanost už v březnu. "Ke snížení míry nezaměstnanosti samozřejmě od počátku roku přispívá relativně příznivý vývoj průmyslu a zahraničního obchodu - přinejmenším lepší, než jak by se dal čekat v situaci mírné recese," dodal Mertlík.

Pokles nezaměstnanosti na 8,5 procenta očekává i analytik Home Creditu Michal Kozub. Duben byl příznivý z hlediska počasí, takže by tomuto poklesu nemělo nic bránit. Přesto prý ekonomika nedosahuje takových výkonů, aby nezaměstnanost klesla o více, než je pro ni typické v tuto dobu. Počet hlášených volných míst měl tentokrát překročit hranici 40 tisíc, poznamenal.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je jen otázkou, zda byl v dubnu pokles vlivem zahájení sezonních prací tak velký, že srazil míru nezaměstnanosti na 8,5 procenta, nebo zda ta skončila na 8,6 procenta.

Každopádně zůstal trh práce bez větších impulzů, což bude zřejmě obrázek celého zbytku prvního pololetí roku, podotkl.

8,5 procenta. Taková má být průměrná nezaměstnanost za celý rok

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk v dubnu počítá s poklesem nezaměstnanosti na 8,4 procenta. Mělo by podle něj dál přibýt i volných míst, což by značilo zlepšení situace i v dalších měsících.

Důležitý je ale pohled na sezonně očištěná data, kde se prý asi velké snižování nezaměstnanosti konat nebude. Ekonomika by v prvním pololetí měla víceméně stagnovat, což prostor pro zlepšování na trhu práce nedává. Průměr nezaměstnanosti za celý rok má být kolem 8,5 procenta, dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.