Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v červnu klesla, volných míst ubylo

Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | foto: Shutterstock

PRAHA Nezaměstnanost v Česku v červnu meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu na 8,1 procenta, dostala se tak na stejnou úroveň jako loni v červnu. Bez práce bylo v letošním šestém měsíci 474 586 lidí, tedy o 7513 méně než na konci května. Zároveň ale o dvě procenta ubylo volných pracovních míst.

Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali, že míra nezaměstnanosti zůstane na květnových 8,2 procenta.

Nezaměstnanost se snížila díky sezonním pracím

Krátkodobé červnové snížení nezaměstnanosti zajistily sezonní práce, komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj je situace na trhu práce sice stabilizovaná, ale růstu nezaměstnanosti už na podzim se Česko nevyhne. Průmysl přestává nabírat nové zaměstnance, stavebnictví propouští a služby příliš nových pracovních míst vzhledem k slábnoucím tržbám letos nevytvoří, dodal.

Za pokles mohou sezonní práce

Analytici se shodli, že nezaměstnanost klesla díky sezonním pracím v zemědělství, stavebnictví a v některých službách.

Vývoj nezaměstnanosti zatím rozhodně nepřipomíná ekonomiku v recesi, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Zdá se, že se podniky po zkušenostech z recese 2009 rozhodly udržet si své klíčové zaměstnance i při přechodném snížení objemu zakázek. Druhým faktorem nerostoucí nezaměstnanosti je vývoj ve veřejném sektoru, kde zřejmě propouštění již dříve skončilo," dodal.

Zveřejněné údaje o situaci na trhu práce v červnu jsou relativně příznivé z krátkodobého pohledu, avšak z pohledu budoucího vývoje signalizují negativní tendence, uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. "Příliv nezaměstnaných v červnu poklesl, ale zamrzá odliv, tedy počet uchazečů o zaměstnání, kteří našli práci, a počet nově vytvořených pracovních míst," poznamenal.

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo koncem června 459 497, tedy o 6855 méně než v květnu. Proti loňskému červnu jejich počet klesl o 824.

Na jedno místo se průměrně hlásí 11 lidí

Volných pracovních míst úřady v červnu evidovaly 42 779. V porovnání s květnem jich bylo o 886 méně, naopak proti červnu 2011 o 4363 více. O jedno pracovní místo se tak v šestém měsíci ucházelo v průměru 11,1 nezaměstnaných. Nejvíce, téměř 42, jich připadlo na jedno místo v okrese Třebíč, na Teplicku jich bylo zhruba 35 a na Bruntálsku 34.

Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 71 okresech, přičemž nejvíce to bylo v okresech Jeseník, Jindřichův Hradec, Šumperk, Znojmo, Klatovy a Písek.

Nejvíc nezaměstnaných je na Mostecku, nejméně v Praze

Ve 44 okresech ale míra nezaměstnanosti přesáhla celorepublikový průměr. Z toho nejvyšší byla na Mostecku (15,4 procenta) a Bruntálsku (15,2 procenta). Naopak nejnižší byla už tradičně v okresech Praha-východ (3,1 procenta) a v hlavním městě a Praze-západ, kde shodně činila 4,1 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Z evidence pracovních úřadů v červnu odešlo 38 529 uchazečů, což ale bylo o 14 570 méně než v předchozím měsíci a o 18 847 méně než v loni v červnu. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 24 578.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 89 106 lidí, tedy 18,8 procenta ze všech zaevidovaných uchazečů. V květnu to bylo 19,3 procenta.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...