Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v ČR v únoru po 2 měsících růstu klesla na 3 procenta

Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | foto: Shutterstock

Praha Nezaměstnanost v Česku v únoru po dvou měsících růstu klesla na 3,0 %. Počet lidí bez práce klesl proti lednu o téměř tři tisícovky na 227 369, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. V lednu byl podíl nezaměstnaných 3,1 %.

Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější. Loni ke konci února činila 3,2 % a lidí bez práce bylo o zhruba 14 000 více. Volných míst letos v únoru přibylo proti lednu o přibližně 10 000 na 351 624. Nárůst počtu míst zrychlil, v lednu jich přibylo o 400.

„Z evidence Úřadu práce ČR odešlo v únoru více než 36 000 lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezonních prací zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví, lázeňství nebo třeba cestovním ruchu,“ sdělil ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín. „Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. Ze strany měst a obcí zaznamenáváme vyšší zájem o pracovníky na úklid a údržbu veřejných prostor,“ doplnil.

Z regionů republiky měla ke konci února nejnižší nezaměstnanost stejně jako v lednu Praha, kde podíl lidí bez práce stagnoval na 1,9 %. Naopak nejvyšší zůstal podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji, kde stejně jako v lednu dosáhl 4,6 %.

Z jednotlivých okresů měly nejnižší nezaměstnanost oblasti sousedící s Prahou - okresy Praha-východ s podílem lidí bez práce 1,2 % a Praha-západ s 1,5 %. Nejvyšší byla nezaměstnanost na Karvinsku s 6,9 % a na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila shodně 5,9 %. V naprosté většině okresů lidí bez práce ubylo.

Nejmenší konkurence na pracovním trhu byla ke konci února v okresech Praha-východ a Tachov, kde na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru shodně 0,1 uchazeče. Naopak nejvíce lidí připadalo na jedno místo na Karvinsku, a to 6,3.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o stavební či montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče, kuchaře, zedníky nebo pomocné manipulační pracovníky. Firmám podle pracovního úřadu dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích. Tradičně je velká poptávka po technických profesích.

V evidenci pracovních úřadů byli podle aktuálních údajů nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním až středoškolským vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných činil v únoru 43,1 roku a více než třetina lidí bez práce měla více než 50 let.

S příchodem jara bude nezaměstnanost klesat

Nezaměstnanost v jarních měsících zřejmě ještě mírně klesne v souvislosti s nástupem sezónních prací. Uvedli to v pondělí analytici v reakci na zveřejněná data Úřadu práce ČR za únor. Později podle ekonomů ale podíl nezaměstnaných začne mírně růst a sníží se i počet volných pracovních míst. Důvodem bude postupné zpomalování ekonomiky, které může být umocněno dopady šíření koronaviru.

„V dalších měsících by měla míra nezaměstnanosti dále klesat díky příznivým sezónním faktorům s tím, jak se s příchodem jara více rozjedou práce v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu. V průběhu roku ale může na českou ekonomiku dopadnout zpomalení globálního hospodářského růstu souvisejícího s koronavirem a meziroční pokles míry nezaměstnanosti se může obrátit směrem k růstu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Pokles nezaměstnanosti v únoru není podle ekonoma ČSOB Petra Dufka překvapení. „Spíše je už pravidlem, že poté co se na přelomu roku lidé hlásí na úřady práce, tak od února se zase část z nich s rozběhem sezónních prací do zaměstnání postupně vrací. Nakonec to uvidíme i v dalších dvou měsících, kdy se opět rozběhnou práce ve stavebnictví, zemědělství a v některých službách,“ uvedl.

Hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek počítá v březnu s dalším snížením podílu nezaměstnanosti na 2,9 %. Další měsíce jsou podle něj při odhadech zatíženy nejistotou související s šířením koronaviru. „Dopady na trh práce ale přijdou až se zpožděním za jinými makroekonomickými ukazateli,“ dodal.

„V souhrnu situace na pracovním trhu zůstává na začátku letošního roku i nadále příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst, který výrazně převyšuje počet nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti v Česku je rovněž stále suverénně nejnižší v rámci zemí Evropské unie,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Vzhledem ke zpomalení ekonomiky čeká ekonom Komerční banky Michla Brožka pro letošek mírný nárůst nezaměstnanosti na tři procenta po loňských 2,8 %. Pokud by epidemie koronaviru měla významnější dopad do ekonomiky, mohl by být podle něj nárůst nezaměstnanosti vyšší.

„Na základě poptávky našich inzerentů jsme zaznamenali stále se zvyšující zájem o pozice operátorů výroby či skladníků. V technických oborech jsou nejžádanější zkušení IT odborníci, kteří se těší z nadstandardního finančního ohodnocení a mnoha pracovních benefitů,“ uvedl ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš.

Nezaměstnanost v jednotlivých krajích
  Leden 2020 (%) Únor 2019 (%)
Praha1,91,9
Středočeský kraj2,62,5
Jihočeský kraj2,72,6
Plzeňský kraj2,62,5
Karlovarský kraj3,03,0
Ústecký kraj4,34,3
Liberecký kraj 3,13,1
Královéhradecký kraj2,62,5
Pardubický kraj2,42,4
Vysočina2,92,8
Jihomoravský kraj3,73,7
Olomoucký kraj3,23,2
Zlínský kraj2,62,5
Moravskoslezský kraj4,64,6
ČR 3,1 3,0

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...