Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na 8,3 procenta, bude ale stoupat

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na červencových 8,3 procenta. O práci se ucházelo 486 693 lidí, což bylo meziměsíčně zhruba o tisícovku více. O 3,6 procenta ale přibylo i volných pracovních míst. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí.

Situace na trhu práce je následkem špatné kondice české ekonomiky stále nepříznivá. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK s tím, že podniky se obávají ve větší míře nabírat zaměstnance. Počet nezaměstnaných by měl podle nich v následujících měsících stoupat, zlepšení přijde zřejmě až v příštím roce.

Podniky vyčkávají

"Přestože lidí bez práce přibyla v srpnu jen tisícovka, jde o horší srpnový výsledek proti předchozím dvěma letům, kdy v tomto měsíci počet nezaměstnaných klesal," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zhoršování podmínek na trhu práce trvá již delší dobu, přesto podle něj nelze říct, že by vývoj trhu práce nasvědčoval hluboké krizi. Spíše se zpomalují pohyby na straně propouštění i tvorby nových míst s tím, jak podniky vyčkávají, dodal.

Na jedno volné místo připadá více než 11 uchazečů

Počet lidí bez práce narostl následkem přílivu absolventů na trh práce, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Nepříznivou zprávou je podle něj další úbytek volných pracovních míst. Na jedno volné místo tak nyní připadá více než 11 uchazečů. "Ekonomika setrvává v recesi, a tak obrat k lepšímu může přijít nejdříve až v příštím roce. V mezičase proto musíme počítat s propouštěním ve stavebnictví, v některých průmyslových oborech a službách. Míra nezaměstnanosti se tak do konce roku může vyšplhat k devíti procentům," odhadl.

Nezaměstnanost by mohla klesnout po novém roce

Srpen byl poslední měsíc, kdy si ještě někteří čerství absolventi prodloužili prázdniny před vstupem na trh práce, a pravděpodobně i posledním, kdy do letošních statistik pozitivně promluvily sezonní práce, doplnil manažer v oddělení poradenství při řízení lidských zdrojů PwC ČR Libor Stodola. Firmy podle něj své plány na letošní rok už pravděpodobně nepřehodnotí, a tak nepočítá s tím, že by výrazněji vytvářely nová pracovní místa. "Pokles nezaměstnanosti očekávám nejdříve po Novém roce, ovšem jen za předpokladu, že vyhlídky na rok 2013 budou lepší, než na ten letošní," podotkl.

Nejvíce lidí bez práce je na Mostecku, nejméně v Praze

Nezaměstnanost meziměsíčně stoupla ve 37 okresech ze 76 vyjma Prahy, přičemž nejvíce narostla v okresech Benešov a Rychnov nad Kněžnou, a to o 4,5 a 4,3 procenta. Vyšší nárůst byl i v okresech Plzeň-město, Uherské Hradiště, Praha a Kutná Hora.

Republikový průměr přesáhla nezaměstnanost ve 44 okresech, z toho nejvyšší byla na Mostecku, kde činila 15,7 procenta, a na Bruntálsku s 15,3 procenta. Okresy Karviná a Ústí nad Labem shodně vykázaly 13,7 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v okresech Praha-východ (3,4 procenta), Praha-západ a v hlavním městě.

Podporu v nezaměstnanosti v srpnu pobíralo 94 535 lidí, tedy 19,4 procenta všech evidovaných uchazečů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!