Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v USA je nejníže za téměř půl století. Příznivý stav ekonomiky posílí Trumpa

Donald Trump, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, ilustrační foto. | foto: Reuters

Washington/New York Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu klesla na 3,6 procenta z březnových 3,8 procenta. Ocitla se tak nejníže za 49 let, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Ekonomika vytvořila 263 tisíc pracovních míst, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 185 tisíc pracovních míst.

Nejnovější údaje z trhu práce signalizují, že americké podniky potlačily dřívější obavy z letošního zpomalení růstu ekonomiky a očekávají silnou spotřebitelskou poptávku.

„Celkově je to velmi pozitivní číslo, které ukazuje, že obavy z recese se pravděpodobně v nejbližší době nenaplní,“ řekl k dubnové tvorbě pracovních míst generální ředitel investiční společnosti Ideal Asset Management Rahul Shah.

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že růst největší ekonomiky světa v letošním prvním čtvrtletí zrychlil na 3,2 procenta z 2,2 procenta v závěru loňského roku. I to bylo vysoko nad tehdejšími odhady analytiků.

Lepší než jiné vyspělé země

„Dubnová zpráva o zaměstnanosti potvrdila, že trh práce zůstává ve velmi dobrém stavu. To je příznivá zpráva pro americké domácnosti,“ uvedl ekonom Mohamed El-Erian z finanční společnosti Allianz. „Pomůže to zajistit, aby americká ekonomika dál podávala lepší výkon než jiné vyspělé země,“ dodal.

Vládní údaje dnes rovněž ukázaly, že průměrná hodinová mzda se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta, stejným tempem jako v březnu. V meziročním srovnání mzdy stouply o 3,2 procenta.

Dnešní údaje podporují názor, že americká centrální banka (Fed) nebude mít v nejbližší době potřebu upravovat měnovou politiku. „Růst zaměstnanosti je dostatečně silný na to, aby rozptýlil jakékoliv obavy ohledně zdraví ekonomiky, zatímco růst mezd není dostatečně silný na to, aby přiměl Fed ke zpřísnění politiky,“ uvedl ekonom Harm Bandholz ze společnosti UniCredit Research.

Příznivý stav ekonomiky a trhu práce by mohl posílit naděje amerického prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení v příštím roce. Trump označuje příznivý hospodářský vývoj za jeden z hlavních úspěchů svého prvního funkčního období.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...