28. května 2014 21:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost ve Francii stoupá. Bez práce je rekordních 3 364 100 lidí

Zájemkyně o zaměstnání na pařížském veletrhu práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájemkyně o zaměstnání na pařížském veletrhu práce. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Dle údajů ministerstva práce stoupl v dubnu počet nezaměstnaných Francouzů o téměř 15 000 lidí. A to ačkoliv prezident François Hollande v předvolební kampani sliboval její pokles.

Celkově přišlo v dubnu o práci dalších 14.800 lidí. V meziměsíčním srovnání se tak počet uchazečů o zaměstnání v pevninské Francii zvýšil o 0,4 procenta a v meziročním srovnání o 3,5 procenta.

Hollande se potýká s rekordně nízkou popularitou, když se mu nepodařilo splnit slib a zajistit pokles nezaměstnanosti. Její míra na konci loňského roku činila 10,2 procenta.

Hollandeovi vládní socialisté v nedělních volbách do Evropského parlamentu skončili třetí za nacionalistickou Národní frontou a konzervativci Hollandeova předchůdce v úřadu Nicolase Sarkozyho.

Pokles nezaměstnanosti jako podmínka kandidatury

Hollande již dříve prohlásil, že v roce 2017 nebude usilovat o znovuzvolení do prezidentského úřadu, pokud míra nezaměstnanosti do konce jeho současného funkčního období neklesne, připomíná agentura Reuters.

Socialistickému prezidentovi se zatím nedaří příliš oživit ani domácí ekonomiku, která je druhou největší v eurozóně. Vláda v Paříži pro letošní rok předpokládá růst ekonomiky o jedno procento. V prvního třech měsících roku ekonomika stagnovala.

Prezident doufá, že oživit ekonomiku pomůže plán na snížení daní podnikům v objemu 30 miliard eur výměnou za slib, že firmy budou najímat pracovníky a investovat ve Francii.

Lidovky.cz, ČTK