28. května 2009 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnaných v Německu ubylo, strojírenství se přesto propadá

německá vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy německá vlajka | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Počet nezaměstnaných v Německu se v květnu snížil proti předchozímu měsíci o 127.000 na 3,458 milionu, což představuje míru nezaměstnanosti 8,2 procenta. Strojírenské zakázky v Německu se však propadly o 58 procent a toto klíčové odvětví tak zažilo minulý měsíc největší pokles ve své historii.

"Jarní oživení letos dorazilo na trh práce se zpožděním a přineslo značný pokles nezaměstnanosti. Po zohlednění všech dalších ukazatelů trhu práce ale v žádném případě nelze mluvit o změně trendu," uvedl šéf spolkového úřadu zaměstnanosti Frank-Jürgen Weise.

Podle sezonně očištěných údajů se počet nezaměstnaných zvýšil o tisícovku na 3,456 milionu. Ekonomové přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 67.000 lidí.

Naopak německé strojírenství zažilo minulý měsíc největší propad zakázek ve své historii. Svaz německého strojírenského průmyslu (VDMA) dnes oznámil, že strojírenské zakázky v Německu se v letošním dubnu meziročně snížily o 58 procent.

Domácí objednávky minulý měsíc klesly o 52 procent a zahraniční zakázky dokonce o 60 procent. "Obavy, že budou špatné zprávy pokračovat dubnovým poklesem zakázek, se bohužel naplnily," uvedl hlavní ekonom VDMA Ralph Wiechers. "Zatím nelze vidět žádné známky odražení ode dna," dodal.

Upozornil, že naději přináší pouze některé předstihové ukazatele. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v květnu podle nedávné zprávy institutu ZEW vyšplhala na téměř tříleté maximum. Zlepšení tento měsíc v Německu podle institutu Ifo vykázala rovněž podnikatelská nálada.

Německá vláda koncem minulého měsíce předpověděla, že největší evropská ekonomika v celém letošním roce zaznamená pokles asi o šest procent. Německo je zdaleka největším exportním trhem pro české podniky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz