16. května 2014 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezletilí v Evropě holdují energy drinkům. Litva prodej zakázala

Párty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Párty (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VILNIUS Litva zakazuje prodej energetických nápojů s velkým obsahem kofeinu nezletilým. Ve čtvrtek to velkou většinou odhlasoval tamní parlament, informoval na svém webu list Wall Street Journal (WSJ). Opatření by podle něj mohlo vést k tomu, že nápoji jako Red Bull nebo Monster se začnou znovu zevrubněji zabývat i jinde.

Litva zakazuje prodej energetických nápojů s velkým obsahem kofeinu nezletilým. Ve čtvrtek to velkou většinou odhlasoval tamní parlament, informoval na svém webu list Wall Street Journal (WSJ). Opatření by podle něj mohlo vést k tomu, že nápoji jako Red Bull nebo Monster se začnou znovu zevrubněji zabývat i jinde.

Zájem o energy drinky stoupá

Energetické drinky jsou jednou z nejrychleji rostoucích kategorií mezi nápoji. Tržby z jejich prodeje po celém světě podle společnosti pro průzkum trhu Euromonitor v poslední dekádě stouply na více než čtyřnásobek. Jenom loni se zvýšily o 6,8 procenta na 27,5 miliardy USD. Největší podíl na světovém trhu má s více než 31 procenty rakouský Red Bull, následován firmou Monster Beverage z Kalifornie.

Pobaltská země tvrdí, že je vůbec první státem, který podnikl konkrétní kroky k zákazu prodeje těchto nápojů dětem. "Doufáme, že některé státy Evropské unie, které nemají jasný postoj, půjdou litevskou cestou," sdělil podle webu wsj.com Almantas Kranauskas z litevského ministerstva zdravotnictví.

Litevský zákaz se týká nápojů s obsahem 150 miligramů kofeinu na litr a nápojů obsahujících některé jiné povzbudivé látky. Kromě prodeje těchto výrobků nezletilým zakazuje nový zákon také tyto nápoje dětem a mládeži kupovat.

Krok by mohl dodat odvahu stoupencům podobné legislativy, kteří tvrdí, že mladí lidé mají sklon vyhledávat tyto nápoje. Podle studie, kterou loni zadal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), tyto nápoje pije 68 procent evropské mládeže od deseti do 18 let.

Přidají se další státy?

Znepokojení ohledně zdravotních účinků těchto nápojů vyjádřila Evropská komise. Velká Británie bude po společnostech brzy vyžadovat, aby označovaly nápoje s více než 150 miligramy kofeinu na litr. K přísnější kontrole energetických nápojů vyzvaly německé úřady na ochranu spotřebitele.

ČTĚTE TAKÉ

Výrobci považují podobné kampaně za nespravedlivé. Dětem prý nápoje cíleně nenabízí. Jejich výrobky údajně obvykle obsahují kolem deseti miligramů kofeinu na zhruba 29 mililitrů, tedy zhruba polovinu toho co větší káva z kavárenského řetězce.

Litva má tři miliony obyvatel. Není jasné, do jaké míry by její příklad mohly následovat jiné úřady. Na větších trzích totiž snahy zakázat prodej nezletilým obvykle selhávají, píše WSJ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz