Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezodpovědní vlastníci řídili Tatru faxem z Ameriky, řekl Zeman dělníkům

Prezident Miloš Zeman navštívil továrnu kopřivnické Tatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman navštívil továrnu kopřivnické Tatry. | foto: MAFRA – Alexandr Satinský

KOPŘIVNICE Nový generální ředitel automobilky Tatra Petr Karásek poletí kvůli získání zakázek do Izraele. Zaměstnancům kopřivnické automobilky to řekl prezident Miloš Zeman, se kterým čeští podnikatelé na cestu do Izraele pojedou. Hlava státu také kritizovala bývalé americké majitele podniku, kterému nedávno hrozil bankrot.

"Pan ředitel se mnou jede v neděli do Izraele, a to nikoli na turistickou vyjížďku, ale kvůli získání zakázek pro vaši firmu," řekl Zeman. Uvedl, že když byl v Polsku, lobboval za 800 tatrovek pro polskou armádu.

"Slibuji vám, že to budu dělat i nadále, včetně toho, že Tatrovka by měla dodávat pro českou armádu a pro další české podniky, ať jsou to Lesy České republiky, hasiči a nebo třeba správa českých komunikací," řekl prezident zaměstnancům Tatry. Ředitel Karásek řekl, že je za prezidentskou návštěvu rád, protože to pomůže zlepšit image firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Tatra má od letošního března nové majitele. Automobilka patří společnosti Tatra Trucks, kterou vlastní čeští podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera. Firma získala Tatru v dražbě, kam se automobilka dostala kvůli dluhům.

Zeman řekl, že za minulých vlastníků hrozil Tatře krach. "Vím, že jste prožili těžké časy. Měli jste tady nezodpovědné vlastníky, kteří řídili vaši firmu faxem z Ameriky," řekl prezident.

Miloš Zeman navštívil také korejskou automobilku Hyundai v Nošovicích.
Miloš Zeman navštívil také korejskou automobilku Hyundai v Nošovicích.

Miloš Zeman navštívil také korejskou automobilku Hyundai v Nošovicích.

Mluvčí automobilky Andrej Čírtek tento týden uvedl, že za tři měsíce od změny vlastníka se Tatra dostala zpět do černých čísel, když vykázala provozní zisk téměř 84 milionů korun při celkovém obratu více než 762 milionů korun.

"Novému managementu se daří postupně získávat zpět důvěru bank, subdodavatelů i zákazníků a podnik pod jeho vedením směřuje k naplnění cíle pro letošní rok vyrobit přes 800 vozidel, což je stoprocentní nárůst oproti roku 2012," uvedl mluvčí.

Výpravy na podporu exportu

Prezident Zeman tento týden v Ostravě řekl, že kromě cesty do Izraele se chystá i na Ukrajinu, kam s ním v říjnu poletí více než sto českých podnikatelů. Tyto cesty jsou podle něj jednou z forem podpory tuzemských podnikatelů.

Ti ale už v dané zemi musí mít nějakého partnera. Prezident už od svého nástupu do funkce byl na Slovensku, v Rakousku, Polsku a Německu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...