22. února 2011 17:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Nigerijské dopisy' jdou s dobou, šíří se už i po Facebooku

obálka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy obálka | foto: Reprofoto

PRAHA Na komunitní síti Facebook se v poslední době začaly šířit tzv. nigerijské dopisy, které z uživatelů lákají peníze za neexistující služby.

Uvedla to antivirová firma Eset.

Nigerijské dopisy se objevily v 90. letech minulého století nejprve v písemné a později e-mailové formě. Jejich odesílatelé pocházeli v části případů právě z Nigérie nebo jiné rozvojové země a lákali adresáty k zaslání peněz s příslibem například podílu na dědictví či vysokého výdělku.

"V případě Facebooku jde o klasické vylákání falešného předběžného poplatku za neexistující služby s malým přídavkem v podobě emocionálního vydírání," uvedl bezpečnostní expert David Harley.

Na Facebooku číhají i další nebezpečí
Na uživatele Facebooku nyní útočí i řada nebezpečných červů a podvodných aplikací. Mezi nejrozšířenější patří červ Win32/Yimfoca.AA, který umožní ovládnutí napadeného počítače na dálku. Win32/Yimfoca.AA se nyní pravidelně objevuje v žebříčku deseti nejrozšířenějších hrozeb v několika evropských zemích, včetně Rakouska a Slovenska. V Česku byl v lednu dokonce na první pozici. Win32/Fbphotofake zase převážně rozšiřuje nevyžádanou poštu.

Rozmáhají se také různé aplikace, které si uživatelé nainstalují a jež pak prolomí přístup k jejich účtům. Jednoduše se tak může stát, že od některých přátel přijde uživateli zpráva, v níž ho budou informovat, že dostali něco zdarma nebo že si na určité stránce vydělali velké peníze. Momentálně se například šíří zpráva, ve které vlastník napadeného účtu tvrdí, že po kliknutí na daný odkaz získal zcela zdarma iPad.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.