Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nikdo neměl námitky, hájí Vodafone firmu s cejchem korupce a kauzy Rath

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Majitel firmy je obviněn v rozsáhlém případu zmanipulovaných losovaček, jeho přímý podřízený je zase stíhán v kauze Rath. Přesto se stavební společnost Pohl dočkala prestižního ocenění v soutěži Firma roku. Mobilní operátor Vodafone, který podnikatelskou soutěž zaštiťuje, nechce firmu z Roztok u Prahy soudit.

V krajském kole soutěže Vodafone Firma roku se firma Pohl umístila na třetí příčce a reprezentovala tak střední Čechy i v republikovém finále. To je úctyhodný výsledek. Stavební firma za sebou nechala 211 dalších společností. 

Společnost Pohl okouzlila odbornou porotu i přesto, že její jméno skloňují média nejčastěji s korupční kauzou Davida Ratha, ve které je stíhán její manažer a člen představensta Václav Kovanda. Ten měl ovlivňovat například rekonstrukci hostivického gymnázia.

Není to ale jediná skvrna na dobré pověsti firmy. Jak v dubnu informoval server Lidovky.cz, policie obvinila i samotného Petra Pohla, jediného akcionáře a předsedu představenstva stejnojmenné společnosti.

Pohl měl být součástí patnáctičlenné skupiny podnikatelů a administrátorů tendrů, která podle detektivů zmanipulovala pomocí speciálních programů celkem 11 veřejných zakázek.

Presumpce neviny

Podle organizátora Firmy roku ale taková obvinění překážku v soutěži neznamenají. „Hodnocení účastníků je kolektivní prací čtrnáctičlenné poroty složené ze zástupců vyhlašovatele soutěže, partnerů a spolupracujících oborových asociací, svazů a cechů. Nikdo ze členů poroty probíhající trestní stíhání dotýkající se společnosti Pohl cz v průběhu hodnocení nevznesl a proto se v hodnocení neodrazilo,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Vodafonu Veronika Exnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ní je důležité, že soudy zatím o vině obou manažerů nerozhodly. „Je zřejmé, že v případě pravomocného odsouzení v takovém trestním řízení bychom výsledky zpětně přehodnotili. V tuto chvíli však nemáme přístup k  věrohodným podkladům, ze kterých by jednoznačně vyplýval závěr o vině konkrétních osob či společností. Proto nyní považujeme za rozumné rozhodnutí nezávislé čtrnáctičlenné hodnotící komise respektovat,“ dodává mluvčí. V republikovém kole už se firma Pohl významného úspěchu nedočkala.

Vyhlašovatelem osmého ročníku soutěže jsou Hospodářské noviny. Firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky dle takzvaného skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

V. Hajková V této zemi je možné vše! 14:31 12.12.2013

Kosmetika vhodná už od prvního dne od narození? Objevte sebamed Baby
Kosmetika vhodná už od prvního dne od narození? Objevte sebamed Baby

Jedním ze základních pilířů zdraví miminka je péče o jeho pokožku. Správnou volbou dětské kosmetiky lze zvýšit obranyschopnost a předcházet rozvoji...