12. prosince 2013 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nikdo neměl námitky, hájí Vodafone firmu s cejchem korupce a kauzy Rath

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Majitel firmy je obviněn v rozsáhlém případu zmanipulovaných losovaček, jeho přímý podřízený je zase stíhán v kauze Rath. Přesto se stavební společnost Pohl dočkala prestižního ocenění v soutěži Firma roku. Mobilní operátor Vodafone, který podnikatelskou soutěž zaštiťuje, nechce firmu z Roztok u Prahy soudit.

V krajském kole soutěže Vodafone Firma roku se firma Pohl umístila na třetí příčce a reprezentovala tak střední Čechy i v republikovém finále. To je úctyhodný výsledek. Stavební firma za sebou nechala 211 dalších společností. 

Společnost Pohl okouzlila odbornou porotu i přesto, že její jméno skloňují média nejčastěji s korupční kauzou Davida Ratha, ve které je stíhán její manažer a člen představensta Václav Kovanda. Ten měl ovlivňovat například rekonstrukci hostivického gymnázia.

Není to ale jediná skvrna na dobré pověsti firmy. Jak v dubnu informoval server Lidovky.cz, policie obvinila i samotného Petra Pohla, jediného akcionáře a předsedu představenstva stejnojmenné společnosti.

Pohl měl být součástí patnáctičlenné skupiny podnikatelů a administrátorů tendrů, která podle detektivů zmanipulovala pomocí speciálních programů celkem 11 veřejných zakázek.

Presumpce neviny

Podle organizátora Firmy roku ale taková obvinění překážku v soutěži neznamenají. „Hodnocení účastníků je kolektivní prací čtrnáctičlenné poroty složené ze zástupců vyhlašovatele soutěže, partnerů a spolupracujících oborových asociací, svazů a cechů. Nikdo ze členů poroty probíhající trestní stíhání dotýkající se společnosti Pohl cz v průběhu hodnocení nevznesl a proto se v hodnocení neodrazilo,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Vodafonu Veronika Exnerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ní je důležité, že soudy zatím o vině obou manažerů nerozhodly. „Je zřejmé, že v případě pravomocného odsouzení v takovém trestním řízení bychom výsledky zpětně přehodnotili. V tuto chvíli však nemáme přístup k  věrohodným podkladům, ze kterých by jednoznačně vyplýval závěr o vině konkrétních osob či společností. Proto nyní považujeme za rozumné rozhodnutí nezávislé čtrnáctičlenné hodnotící komise respektovat,“ dodává mluvčí. V republikovém kole už se firma Pohl významného úspěchu nedočkala.

Vyhlašovatelem osmého ročníku soutěže jsou Hospodářské noviny. Firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky dle takzvaného skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity.

mevMartin Nevyhoštěný