20. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nike představil samozavazovací boty. Půjdou ovládat přes telefon

Samozavazovací tenisky Nike Adapt BB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samozavazovací tenisky Nike Adapt BB. | foto: Nike

BEAVERTON/PRAHA V jednom z dílů trilogie Návrat do budoucnosti si hlavní hrdina obul boty, které se mu sami zavázaly. Tuto futuristickou představu proměnila v realitu firma Nike. Už v roce 2016 začala značka prodávat tenisky HyperAdapt 1.0 obsahující dvě tlačítka a motorek, kterým se tkaničky utáhly. Od letošního února Nike začne prodávat modernější verzi.

Tentokrát se model tenisek nazývá AdaptBB a je určený zejména pro basketbalisty. Narozdíl od předešlé verze jsou boty modernější nejenom vzhledem. Tenisky se budou umět spojit s chytrým telefonem skrz aplikace. Ta umožní teniskám schopnost učit se novým funkcím.

„Vybrali jsme basketbal záměrně jako první sport pro uplatnění technologie Nike Adapt také kvůli požadavkům, které sportovci na své boty mají,“ uvedl na webu společnosti kreativní ředitel inovací v Nike Eric Avar.

Samozavazovací tenisky Nike Adapt BB.

Sportovcům mají tenisky zajistit hlavně pohodlí, i kvůli tomu obsahují potřebnou elektroniku. Velikost boty si budou moci zákazníci upravit pomoci tlačítek nebo díky aplikaci. Podle Nike může sportovcům při námaze dojít k většímu prokrvení nohy a tím pádem i ke zvětšení chodidla, někdy až o půl čísla. Časem by se měla bota naučit reagovat na konkrétní zátěž a sama měnit velikost či změkčovat vložku.

Pár speciálních tenisek se začne prodávat v únoru, konkrétně 17. února. Cena bot bude 350 dolarů (zhruba 7800 korun). Zatím budou ale dostupné pouze na americkém trhu. Aplikace k teniskám by měla být od začátku k dispozici na App Storu, uživatelé Androidu tak mají zřejmě smůlu.

pkPatrik Kozlík

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?