1. května 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nissan nabídne auto, které se nikdy nezašpiní. Testuje samočistící lak

Nissan testuje samočisticí technologii na auta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nissan testuje samočisticí technologii na auta. | foto: Reprofoto

SUNDERLAND Automyčky se stanou minulostí a brigádníci u silnic s houbou a saponátem přijdou o práci. Tak si maluje budoucnost japonská automobilka Nissan, která testuje na svých autech speciální nátěr se superhydrofobními vlasnostmi. To znamená, že odpudí téměř všechny druhy tekutin.

Nemá to být běžnou součástí nových vozů. Nissan pouze koketuje s myšlenkou prodávat speciální nátěr jako příslušenství. Ve videu, které automobilka minulý týden zveřejnila, je vidět model Nano, jehož jedna polovina je ošetřena voděodolným nátěrem, jak projíždí kaluže a bahno. 

Přestože nechráněná polovina bílého vozu dostane pořádně zabrat a na konci je kompletně zašpiněná, část s nátěrem vypadá na první pohled jako nová. Proč? Může za to nátěr s obchodním názvem Ultra Ever Dry, který před časem vyvolal senzaci na internetu.

Nissan je první firma, která tuto čistící nanotechnologii vyzkoušela na automobilech. Jak vlastně takový nátěr funguje? Na téměř jakýkoliv materiál se nejprve nanese spodní vrstva, která chrání proti korozi a vytvoří podkladový materiál pro nanesení vrchní vrstvy se kterou následně samočinně vybuduje texturovaný povrch v rozměrech rádu nano.

"Tento povrch vytváří vzorce geometrických útvarů a miliardy mezer, které zachytávají molekuly vzduchu, čímž vytváří 'vzduchový deštník' na povrchu nátěru. Vzniklé vyvýšeniny na takto ošetřeném povrchu dovolují kapkám vody dotknout se povrchu jenom přibližně 2-3 % jejich plochy. Zbylá voda steče po 'vzduchovém deštníku' pryč," uvádí web tuzemského dovozce tohoto hydrofobního nátěru.

Mezi slabiny technologie patří zejména choulostivost na mechanické poškození a lehce bílá barva, která natíraný předmět lehce zesvětlí. Trvanlivost odpuzujícího efektu závisí zejména na UV záření. Při venkovním použití by měla vrchní vrstva vydržet zhruba rok.

Nevýhodou je také vysoká cena. Litrové balení spodního a vrchního nátěru, které vystačí zhruba na 6 metrů čtverečních, vyjde na více než 4,5 tisíce korun.

Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.