10. října 2016 19:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dobrá smlouva je umění. Nobelista Hart tak předpověděl zánik soukromých věznic v USA

Oliver Hart a Bengt Holström - letošní držitelé Nobelovy ceny za ekonomii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oliver Hart a Bengt Holström - letošní držitelé Nobelovy ceny za ekonomii | foto: Reuters

STOCKHOLM/PRAHA Soukromé věznice ve Spojených státech končí. V srpnu letošního roku ministerstvo spravedlnosti USA rozhodlo o postupném uzavírání soukromých nápravných zařízení kvůli jejich celkově špatné kvalitě. Pro jednoho ze dvou letošních laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Olivera Harta ovšem tato informace není nijak překvapivá.

Hart již v roce 1997 pomocí teorie kontraktů předpověděl v článku The proper scopeofgovernment: theory and an application to prisons, že soukromé věznice musejí nutně poskytovat horší kvalitu služeb než státní. Příčinou je nemožnost jasně vymezit veškeré podstatné náležitosti jejich provozu ve smlouvě.

Každý soukromý podnikatel má motivaci snižovat náklady, aby dosáhl vyššího zisku. I poskytovatel soukromého vězení. Naopak státní úředník tuto motivaci nemá, jeho zájmem je udržovat status quo. Když smlouva není schopna zaručit kvalitu poskytovaných služeb, tak v soukromém systému dojde k jejímu snížení.

To je právě případ vězeňských služeb. Soukromý poskytovatel ve snaze zvyšovat své zisky bude snižovat náklady, což negativně ovlivní kvalitu dozorců a užívání represe proti vězňům.

Teorie kontraktů

Smlouva na poskytování vězeňských služeb je pouze jedním z­ mnoha smluvních problémů, kterým lidé a vlády čelí. Smlouvy se uzavírají dennodenně, umožňují zvyšovat spolupráci a překonat nedůvěru v ­druhou stranu. Jejich smyslem je regulovat budoucí jednání.

Nicméně při každém uzavírání smlouvy vystupuje mnoho praktických otázek, které mají vliv na výsledek. Mají být policisté placeni od počtu chycených zločinců, nebo fixní mzdou? Mají být doktoři placeni od úspěšného zákroku, nebo od času stráveného na sále? Mají manažeři mít ve smlouvách vysoké odstupné? Mají mít pojištěnci nulovou spoluúčast při nehodě, nebo nést část rizika? Mají vlády provozovat popelářskou službu, nebo kontaktovat soukromého dodavatele?

Každá smlouva má jinou podobu i úskalí. Teorie kontraktů se zabývá jejich pochopením a poskytuje nástroje k jejich zlepšení. Právě to ocenila i letošní nobelovská komise. Cenu za ekonomii udělila Oliveru Hartovi a Bengtu Holmströmovi za jejich přínos v ­tomto oboru.

Co se do smlouvy nevejde

Oliver Hart je ekonom britského původu působící na Harvardově univerzitě. Jeho největší přínos je zejména v­ oblasti tzv. neúplných kontraktů. V žádné smlouvě nelze postihnout všechny eventuality. Z toho důvodu je důležité v ­kontraktu určit, kdo a za jakých možností bude rozhodovat.

Nicméně Hart ve své práci ukazuje, že ten, kdo bude mít větší rozhodovací moc, bude také mít větší možnosti ovlivňovat, jak se naloží s konečným produktem. Držitel rozhodovací moci bude mít větší prospěch z výsledku a­ to ho bude více motivovat k investicím nebo ke snižování nákladů. Možnost rozhodovat má tedy jistou povahu odměny za vyšší výkon.

Druhým letošním laureátem je Bengt Holmström, finský profesor ekonomie na Massachusettském technologickém institutu. Jeho výzkum se zabýval zejména otázkou týkající se tzv. problému pána a správce.

Správná motivace vydělává

Jak správně nastavit smlouvu mezi akcionáři (pánem) a manažerem (správcem), když akcionáři nevědí, co manažer dělá? Zdánlivě jednoduchou odpovědí je platit manažera podle hodnoty akcií. Když akcie firmy rostou, tak manažer asi dělá svou práci dobře, a­měl by být odměněn. Naopak, když akcie klesají, na odměnu by měl zapomenout.

Holmström ale ukazuje, že problém je mnohem složitější. Co když akcie rostou, protože se daří celému průmyslu, a ne proto, že manažer dobře pracuje? Měli by akcionáři v takovém případě manažera odměnit? Holmström navrhuje formulovat lepší smlouvu mezi akcionáři a manažerem tak, aby byl placen na základě srovnání výkonnosti podobných firem v ­oboru. Když se společnosti daří lépe než konkurenci, na odměnu má nárok, a naopak. Tento systém motivuje manažery k vysokým výkonům mnohem lépe.

Hartův a Holmströmův náhled do teorie kontraktů nám nejenom pomáhá chápat a analyzovat smlouvy samotné, ale především nám poskytuje návod, jak je lépe formulovat, a tím zlepšit spolupráci a snížit rizika.

DAVID DOLEJŠÍ, ekonom. Autor je spolupracovník LN

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY – RŮZNORODÁ PRÁCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč