Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia nezvládá boj s konkurencí, akcie i zisky padají

Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | foto: Reuters

HELSINKY Finská Nokia oznámila, že její zisky za druhé čtvrtletí a celý rok budou nižší, než uváděla v předchozí předpovědi. Podnik přišel s výsledkovým varováním kvůli ostré konkurenci, zejména na trhu s chytrými mobilními telefony. Jeho akcie pak dnes klesly o deset procent.

Nokia nyní předpokládá, že její výsledek za druhé čtvrtletí bude výrazně nižší než dosud uváděné rozpětí 6,1 až 6,6 miliardy eur. Podnik se ve zprávě odvolal na pokles průměrných prodejních cen i počtu prodaných mobilů.

Čtěte také:

Finský podnik ztrácí pozici na trhu s mobily kvůli chytrým přístrojům s operačním systémem, kde nabraly silnou pozici telefony iPhone od firmy Apple a přístroje s operačním systémem Android od rivala Google.

Nokia předpokládá, že v divizi zařízení a služeb Devices & Services jí ve druhém čtvrtletí klesne marže provozního zisku na nulu. Předchozí předpověď počítala s rozpětím šest až devět procent.

Analytik Thomas Langer z WestLB označil nejnovější výsledkové varování Nokie krátce po její řádné valné hromadě za devastující. Akcie Nokie pak klesly o 9,8 procenta na 5,20 eura, napsaly agentury AP a Reuters.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.