27. dubna 2010 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia představila svého 'zabijáka iPhone' – ambiciózní model N8

Nokia N8 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia N8 | foto: Nokia

HELSINKY Finský výrobce mobilních telefonů Nokia dnes představil podrobnosti svého nového vlajkového modelu mobilního telefonu N8. "Chytrý" telefon v nejvyšší cenové kategorii má konkurovat telefonům iPhone a Blackberry a bude první, který bude vybaven novým softwarem Symbian 3.

Nový model N8 bude osazen fotoaparátem s 12 megapixely a dotykově ovládaným monitorem s úhlopříčkou devět centimetrů. Prodávat se bude, bez dotací a daní, za 370 eur (asi 9430 Kč), sdělila Nokia; vlastní přístroj však novinářům a analytikům zatím neukázala.

Nokia v nabídce dražších chytrých modelů dlouho zaostávala za konkurenty v čele s firmou Apple a jejím iPhonem. Jejím posledním želízkem v segmentu vyspělých telefonů byl model N95, který představila v roce 2006.

Minulý týden Nokia odložila zahájení prodeje telefonů s programem Symbian 3 až na třetí čtvrtletí. Firma si od uvedení nového telefonu na trh slibuje, že díky němu začne získávat zpět podíl na trhu drahých telefonů, který v posledních letech ztratila.

"Pokud bude N8 spolehlivý, bude prvním krokem ve snaze dostat dražší telefony Nokie zpět na věrohodnou úroveň," řekl agentuře Reuters Ben Wood z firmy CCS Insight.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.