24. února 2014 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia překvapila telefony s Androidem. S cenou pod tři tisíce

Mobilní telefon vybavený systémem Android. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon vybavený systémem Android. | foto: Reuters

BARCELONA Vlajková loď operačního systému Windows Phone překvapila. Nokia začne letos nabízet novou řadu chytrých mobilních telefonů pod označením X. Poprvé v historii značky budou mobily vybaveny operačním systémem Android společnosti Google – jednoho z konkurentů Microsoftu, který finského výrobce mobilů loni ovládl.

Nokia na veletrhu v Mobile World Congress v katalánské Barceloně předvedla tři pestrobarevné modely řady X. Vedle základního dotykového modelu X a jeho vylepšené verze X+ to bude také větší zařízení XL.

Telefony budou stát 89, 99 a 109 eur (2437, 2710 a 2985 korun) a mají být levnější variantou k řadě Lumia, pro kterou Nokia využívá operační systém Windows Phone.

Šéf Nokeie Stephen Elop představuje novou řadu telefonů X s operačním systémem Android.

Šéf Nokeie Stephen Elop představuje novou řadu telefonů X s operačním systémem Android.

Podle šéfa Nokie Stephena Elopa budou mobily s Androidem, což je v současnosti nejrozšířenější operační systém, odlišné vlastními službami, jako je navigace nebo rádio, Skype a další.

Nokia by s Androidem měla čerpat výhody otevřené platformy, zejména velké množství dostupných aplikací. Uživatelé budou moci stahovat aplikace z obchodu Nokia Store i z dalších obchodů třetích stran. Uživatelé budou připojeni k internetovému úložišti Microsoftu a nikoliv Google, jako je to u jiných zařízení s Androidem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nokia rovněž představila nový levný model s přístupem na internet pod označením 220, jehož cena je stanovena na 29 eur (794 korun). Novinkou je i nový dotykový přístroj Asha 230 za 45 eur (1232 korun). Na duben Nokia připravuje modernizaci softwaru všech dosavadních modelů Asha.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz