3. srpna 2015 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky si koupí od Nokie mapovou službu Here. Za 2,5 miliardy eur

Nokia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia | foto: ČTK

FRANKFURT/HELSINKY Skupina německých automobilek Daimler, Audi a BMW se dohodla se společností Nokia, že od ní za 2,5 miliardy eur koupí mapovou službu Here. Uvedlo to v pondělí konsorcium automobilek, které tak potvrdilo dřívější spekulace.

Výrobci aut uvedli, že budou mít v mapové službě každý stejný podíl, žádná z firem prý nebude usilovat o získání většiny. Nokia prodává své aktivity v oblasti map, neboť se hodlá zaměřit na integraci společnosti Alcatel Lucent.

Finská společnost oznámila, že tržní hodnota transakce činí zhruba 2,8 miliardy eur. Částka totiž zahrnuje i závazky mapové divize ve výši téměř 300 milionů eur, které konsorcium převezme. Obchod by měl být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku.

Mapy s vysokým rozlišením a s aktuálními dopravními informacemi jsou nezbytné pro samořídící automobily, které se nyní testují. Experti očekávají, že se tyto vozy v příštím desetiletí stanou hlavním proudem v automobilovém průmyslu.

„Pro automobilový průmysl to představuje základ nových asistenčních systémů a v posledku zcela autonomního řízení,“ uvedly automobilky ve společném prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Mapová služba Here dodává data pro zjišťování polohy v téměř 200 zemích a ve více než 50 jazycích. Je jedním z hlavních poskytovatelů těchto služeb.

ČTK