Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia se ještě drží nad vodou, akcionáři ale vyjdou s prázdnou

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | foto: Reuters

HELSINKY Kdysi mobilní gigant Nokia se sice vypotácel z předloňské více než miliardové ztráty, po více než 20 letech se však rozhodl nevyplatit akcionářům žádnou dividendu. Finskému výrobci totiž dál silně klesají tržby. Ve čtvrtém čtvrtletí dokonce o 20 procent na 8,04 miliardy eur (asi 205,8 miliardy korun).

Nokia se v závěru roku udržela v zisku, který byl 202 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun). Výhled, jemuž analytici věnují největší pozornost, ale nevyznívá příliš dobře.

Bez dividend

Akcie Nokie na zprávu zareagovaly silným propadem. Zatímco před zveřejněním hospodářských výsledků se akcie pohybovaly kolem 3,62 eura a vykazovaly růst o 3,8 procenta, po zveřejnění zprávy spadly na 3,31 eura a vykazovaly pokles o 5,1 procenta.

Firma totiž očekává, že provozní marže v letošním prvním čtvrtletí patrně klesnou do záporu a budou činit zhruba minus dvě procenta s výkyvem čtyři procentní body na každou stranu.

To znamená, že Nokia může přístroje prodávat i se ztrátou. Nepříznivý výhled se zdůvodňuje zvýšenou konkurencí. Především na trhu chytrých telefonů se Nokia potýká s vysokou konkurencí americké společnosti Apple a jihokorejského podniku Samsung Electronics.

Nokia ve čtvrtém čtvrtletí prodala 15,9 milionu smartphonů, což znamená meziroční pokles o 19 procent.

Firma ve čtvrtletí vykázala zisk na akcii 0,05 eura, zatímco o rok dříve měla Nokia na jednu akcii ztrátu 0,29 eura. Výsledek tak překonal průměrné odhady analytiků agentury FactSet, kteří čekali zisk na akcii 0,02 eura. V tržbách ale podnik nepatrně zaostal. Pokles se sice očekával, v průměru ale pouze na 8,08 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní zisk činil 439 milionů eur (asi 11,2 miliardy Kč), zatímco před rokem byla firma v provozní ztrátě 954 milionu eur.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEMS PRODUCTS ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 80 000 - 90 000 Kč