Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia se otřásá. Děsí investory i Finsko

Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | foto: Reuters

PRAHA Zatímco americká společnost Apple připravuje velkolepou show a dovolila si dopředu poodhalit, jakou novou technologii bude prosazovat, finská Nokia zažívá temné časy.

V úterý oznámila, že výhled, který si stanovila na druhý kvartál letošního roku, nesplní. A stejně tak snížila i výhled na hospodaření za tento rok.

Za následek to mělo propad akci tento týden na burze v Helsinkách o více než 21 procent. Nokia si sáhla na třináctileté minimum, a její akcie se tak prodávají pod sedm dolarů za kus.

INFOGRAFIKA

Kromě investorů to výrazně postihuje i domovské Finsko. Pro něj výsledky Nokie představují více než procento hrubého domácího produktu. Finští analytici navíc viní Nokii z toho, že měla velký podíl na neuspokojivém růstu HDP za rok 2010.

Předpokládalo se, že Finsko poroste nejméně o 3,5 procenta, ve skutečnosti rostlo jen o 3,1 procenta. "Náš export byl překvapivě špatný a já si myslím, že Nokia se na tom hodně podílela," řekl pro Reuters finský ekonom Timo Hirvonen.

Otázka LN

Co byly největší chyby, které pád Nokie způsobily? Podaří se Nokii vrátit se zpět na nohy? Co může firmě nyní pomoci?

Monica Basso, Gartner
Monica Basso, viceprezidentka pro výzkum společnosti Gartner
Nokia se skutečne potýká se silnou konkurencí. Na trhu se smartphony jí konkuruje Google a Apple, na trhu menších mobilních zařízení pak čínští výrobci. To způsobilo pokles jejího tržního podílu. V rámci měnícího se trhu a velmi agresivní konkurence však firma přilala relativně solidní strategii. Prodává zařízení se Symbianem doplněné o rozšířenou výbavou a snižuje ceny. Aktivně buduje budoucnost společnosti partnerstvím s Microsoftem a vývojem smartphonů Windows Phone, které by mohly Symbian nahradit. Gartner odhaduje, že do roku 2015 bude druhým nejpoužívanějším operačním systémem na trhu mobilů právě Windows Phone, a to z velké části právě díky Nokii.

Martin Zikmund
Martin Zikmund, nezávislý ICT konzultant a publicista
Nokia takříkajíc usnula na vavřínech. Dlouhá léta měla obrovský náskok před konkurencí a včas si nevšimla dříve relativně malých konkurentů, kteří přicházeli se zajímavými inovacemi. Nicméně i teď si stále drží největší podíl na trhu a nadstandardní vztahy s operátory i některými dalšími hráči na trhu po celém světě. Pokud se odhodlá této konkurenční výhody naplno využít a dožene svoji konkurenci, má poměrně dobrou šanci zůstat jedničkou na trhu. Největší otazník teď panuje nad tím, jak dopadne sázka na spojení s Microsoftem. Ve hře jsou totiž obě alternativy – velký neúspěch i fenomenální návrat na výsluní telekomunikačního průmyslu. Je to svým způsobem hra vabank.

Patrick Zandl
Patrick Zandl, šéfredaktor serveru Lupa.cz
Firma nezvládla další vývoj systému Symbian a nástup chytrých telefonů, což je o to podivuhodnější, že tuto kategorii firma sama vytvořila. A protože je to dnes jediný zajímavě ziskový segment výroby mobilů, propadají se i její zisky. Nezachytila trend dotykových telefonů určených pro segment běžných uživatelů, kteří se s telefonem chtějí bavit, ustoupila před iPhone a Android telefony. Co firmě může pomoci? Rekonvalescence bude dlouhá a těžká, obecně jen rychlá a hlavně kvalitní integrace systému Windows Phone a tlak na to, aby se tento sytém vyvíjel žádoucím směrem.

Jan Nevyhoštěný - LN

Podle společnosti MobileYouth je zásadní chybou společnosti Nokia, že neumí zacílit na mladé lidi. Proto experti předpokládají, že společnost má před sebou tuhý boj o přežití.

Vtipná závislost?
Kdy zažil Finnair, finský letecký přepravce, svůj nejhorší kvartál? Když Nokia v rámci škrtů zakázala pracovní cesty. Vtipů o tom, jak životně důležitá je Nokia pro svoji mateřskou zemi, existuje více. Přitom nejsou daleko od skutečnosti.

Nokia sice stále prodává nejvíc telefonů na celém světě, ale už na nich neumí vydělat. Obrat jí klesá, s ním i cena telefonů. Za první kvartál letošního roku měla provozní zisk 704 milionů eur, loni při menším obratu 820 milionů eur. Před krizí v roce 2008 přitom měla provozní zisk skoro dvě miliardy eur.

Velká firma v malém státě
Hospodaření Nokie je přitom pro severskou zemi životně důležité.  Finsko zažívalo největší závislost na výrobci mobilních telefonů na sklonku milénia, kdy výdaje firmy na výzkum a vývoj představovaly téměř třetinu všech peněz, které do finského výzkumu šly.

V roce 2004 se na hrubém domácím produktu podílela 3,5 procenta, v roce 2008 2,6 procenty a rok nato 1,6 procenty. Přestože se samotné Finsko ze závislosti na "své" firmě vymaňuje, pout, která ho s ní pojí, se zřejmě jen tak nezbaví.

Když se v internetové diskusi student zeptal, co by se ve Finsku stalo, kdyby Nokia šla ke dnu, Fin mu pohotově odpověděl, že by to znamenalo to samé, jako kdyby v Americe naráz zkrachovaly společnosti AT&T, Berkshire Hathaway, Chevron, Exxon, GE, IBM, J&J, J. P. Morgan, Pfizer a Procter & Gamble.

Chyby, které se neodpouští
Proč se před pár lety tak úspěšný gigant, jehož mobil hřál v kapse téměř každého, dostal během pár let do takových problémů? Existuje řada důvodů. Společnost MobileYouth, která analyzuje trendy mezi mladými lidmi, jasně definovala jeden.

"Lidi ve věku mezi 10 a 19 lety nevyrůstají na Nokii 3310 a nehrají hada. Pod slovem mobil si vybaví úplně jiné značky. Z tohoto pohledu je Nokie jen pro lidi starší 20 let a pro ty, kteří trpí nostalgií," uvádí zpráva Mobile Youth a dodává, že si Nokia nedokáže v posledních letech vytvořit fanouškovskou základnu mezi mladými lidmi, které technologie přitahují.

"V době, kdy Apple představoval svůj obchod s aplikacemi, existovalo zhruba sto milionů zařízení od Nokie, která mohla také stahovat software skrze službu Download. Ale tu Nokia ignorovala," píše bloger Catymag ve svém článku "Deset největších chyb Nokie" a popisuje chyby jako fakt, že měla dlouhou dobu a prakticky monopol na chytré telefony a nedokázala z toho vytěžit téměř nic. A nakonec dodává, že Nokia v posledních letech ztrácí na konkurenci, i co se týče kvality telefonů.

To jsou také hlavní důvody, proč si odborníci myslí, že Stephen Elop bude mít jako nový šéf Nokie s oživováním skomírající firmy opravdu hodně práce.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!