15. října 2009 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia se překvapivě propadla do ztráty, na trhu je však stále jedničkou

Nokia logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia logo | foto: Reprofoto

HELSINKY Největší výrobce mobilních telefonů na světě Nokia Corp. se ve třetím čtvrtletí letošního roku nečekaně propadl do ztráty. Společnost si i přesto udržela první pozici v prodeji mobilů. Za celý letošní rok očekává pokles prodeje telefonů o sedm procent.

Důvodem propadu do ztráty byly odpisy v síťové divizi. Čistá ztráta činila 559 milionů eur (14,5 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 1,09 miliardy eur ve stejném období loni.

Nokia byla kvůli obtížným podmínkám na trhu nucena ve čtvrtletí zaúčtovat kvůli síťové divizi Nokia Siemens Networks (NSN) mimořádné odpisy 908 milionů eur. NSN je společným podnikem s firmou Siemens a vznikla v roce 2007.

Bude lépe
Nokia však současně dodala, že výhled dalšího vývoje globálního trhu s mobilními telefony se zlepšil. Za celý letošní rok očekává pokles prodeje telefonů o sedm procent, původně přitom odhadovala snížení prodeje o deset procent. Nokia rovněž zlepšila odhad vývoje trhu s mobilní infrastrukturou, kde čeká propad o pět procent místo deseti procent.

Společnost si i ve třetím čtvrtletí udržela první pozici v prodeji mobilů. Její podíl na trhu činil 38 procent, stejně jako ve druhém čtvrtletí.

V chytrých mobilech klesá podíl
Nokia však výrazně ztrácí na trhu s chytrými telefony, kde její podíl klesl na 35 procent z 41 procenta v předchozím čtvrtletí. Na trhu chytrých telefonů jsou silnou konkurencí Nokii firmy Apple a RIM.

Prodej mobilních telefonů se v letošním roce snižuje. Může za to ekonomická recese, která omezila výdaje spotřebitelů v rozvinutých i rozvíjejících se zemí. Podle výzkumné společnosti Gartner se celosvětový prodej mobilních telefonů ve druhém čtvrtletí snížil o šest procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!