26. října 2011 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia ukázala první mobily založené na Windows

Nový model Nokia Lumia 800 založený na systému Windows  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový model Nokia Lumia 800 založený na systému Windows | foto: Nokia

LONDÝN Finská společnost Nokia představila své dva mobilní telefony poprvé založené na systému Windows od amerického Microsoftu. Největší světový výrobce mobilních telefonů si od nových produktů slibuje průlom na klíčovém trhu chytrých telefonů, kde dosud silně ztrácí na telefony iPhone od společnosti Apple i na levnou produkci od asijských výrobců.

Generální ředitel Nokie Stephen Elop předvedl na výroční akci Nokia World v Londýně nejvýkonnější model Lumia 800. Ten bude nabízet snadný přístup na sociální sítě jako Facebook, plnou navigaci zdarma a přehráváni videa s vysokým rozlišením.

ČTĚTE TAKÉ:

Lumia 800 se bude prodávat po zhruba 420 eurech (asi 10.500 Kč), což je méně než za poslední verzi iPhonu, ale více než za telefony s operačním systémem Android od americké společnosti Google. Druhým novým telefonem na systému Windows bude levnější Lumia 710 za 270 eur.

"Je to dobrý začátek, skutečnost je ale taková, že jde o docela obyčejný produkt Windows Phone," řekl agentuře Reuters Ben Wood z britské analytické firmy CCS Insight. "Bude to herkulovská práce získat od Applu a Androidu tento lukrativní trh zpět," dodal.

Nový model Nokia Lumia 800 založený na systému Windows

Nokia také předvedla čtyři nové telefony základní řady Asha. Ty se budou orientovat na rozvíjející se trhy, kde si finská firma nadále drží prvenství.

Nokia se v letošním roce potýká s poklesem tržeb a prodeje a ve třetím čtvrtletí se propadla do ztráty. Firma v únoru oznámila, že odejde od dosavadní softwarové platformy chytrých telefonů Symbian a přejde na software od Microsoftu. Od té doby se tržní hodnota Nokie snížila na polovinu, protože investoři nejsou přesvědčeni, zda firma dokáže získat zpět ztracený podíl na trhu.

Nokia sice v roce 1996 trh chytrých telefonů založila, nyní však na něm má velké problémy. Letos ji na něm o pozici jedničky připravil Apple, ale firma ztrácí i na přístroje BlackBerry od kanadské RIM a telefony na platformě Android.

Oslabuje i v levném segmentu tohoto trhu, kde ji ohrožují čínští výrobci jako ZTE. Prodej jejích chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 38 procent na 16,8 milionu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!