Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia zeštíhlí, propustí tisíce vývojářů

Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | foto: Reuters

PRAHA Zefektivnit vývoj nových produktů, zaměřit se na software a hlavně – vrátit firmě zpět pozici lídra světového trhu s mobilními telefony. To je úkol, který minulý rok v září dostal bývalý manažer Microsoftu Stephen Elop od vedení finské Nokie.

Nejnovější oznámení o dalším propouštění až šesti tisíc vývojářů je jen jednou ze změn, kterou společnost čeká. Tou nejdůležitější je přijmout novou strategii, tedy zaměřit se na smartphony a dohnat Apple.

Ačkoli firma vydává bezmála pětkrát větší sumy na výzkum a vývoj technologií, na amerického konkurenta stále ztrácí. Podle zaměstnanců je vývoj nových výrobků ochromen množstvím byrokracie a schvalovacích postupů.

Nokia

V minulosti prý také docházelo k tomu, že na některých projektech pracovalo více týmů naráz a namísto toho, aby sdílely své objevy, začaly si konkurovat.

Hovoří se také o tom, že Elop hodlá změnit firemní zvyk, kdy si během letních prázdnin finští pracovníci vyberou měsíc dovolené a chod ve společnosti ustane.

Z nejrůznějších analýz, které jsou dnes k dispozici, přitom vyplývá, že Nokia měla našlápnuto mnohem lépe než Apple. Například údajně několik let před tím, než se začal prodávat iPhone, představili vývojáři vedoucím manažerům Nokie prototyp telefonu s velkým dotykovým displejem a se snadným připojením k internetu. Dočkali se odmítnutí s tím, že by šlo o příliš drahé fiasko.

Nebo v roce 2004 vedení zahodilo návrh na vytvoření online obchodu s aplikacemi. Portál Ovi byl nakonec spuštěn o tři roky později. Potenciál obchodu s aplikacemi však dokázal naplno využít opět až Apple.

Nokia se celé roky vezla na úspěchu jednodušších telefonů, které dokázala levně vyrábět i distribuovat. Dnes však Číňané dokáží takovýto přístroj vyrobit rychleji než lidé z Nokie prezentaci v PowerPointu, komentoval ironicky situaci ve firmě Elop v dopise zaměstnancům.

Vývoj smartphonů však vyžaduje mnohem větší důraz na software a podle expertů Nokia tento přechod nezvládla. Bývalý šéf Olli-Pekka Kallasvuo kvůli tomu začal skupovat různé začínající IT firmy a najímat další vývojáře, kýžený efekt se však nedostavil.

Nejnovějším pokusem firmy, jak znovu získat ztracený podíl na trhu, jsou včera v Londýně představené smartphony E6 a X7. Oba fungují na vylepšené verzi operačního systému Symbian a cílí především na manažery.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....