13. dubna 2011 20:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia zeštíhlí, propustí tisíce vývojářů

Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | foto: Reuters

PRAHA Zefektivnit vývoj nových produktů, zaměřit se na software a hlavně – vrátit firmě zpět pozici lídra světového trhu s mobilními telefony. To je úkol, který minulý rok v září dostal bývalý manažer Microsoftu Stephen Elop od vedení finské Nokie.

Nejnovější oznámení o dalším propouštění až šesti tisíc vývojářů je jen jednou ze změn, kterou společnost čeká. Tou nejdůležitější je přijmout novou strategii, tedy zaměřit se na smartphony a dohnat Apple.

Ačkoli firma vydává bezmála pětkrát větší sumy na výzkum a vývoj technologií, na amerického konkurenta stále ztrácí. Podle zaměstnanců je vývoj nových výrobků ochromen množstvím byrokracie a schvalovacích postupů.

Nokia

V minulosti prý také docházelo k tomu, že na některých projektech pracovalo více týmů naráz a namísto toho, aby sdílely své objevy, začaly si konkurovat.

Hovoří se také o tom, že Elop hodlá změnit firemní zvyk, kdy si během letních prázdnin finští pracovníci vyberou měsíc dovolené a chod ve společnosti ustane.

Z nejrůznějších analýz, které jsou dnes k dispozici, přitom vyplývá, že Nokia měla našlápnuto mnohem lépe než Apple. Například údajně několik let před tím, než se začal prodávat iPhone, představili vývojáři vedoucím manažerům Nokie prototyp telefonu s velkým dotykovým displejem a se snadným připojením k internetu. Dočkali se odmítnutí s tím, že by šlo o příliš drahé fiasko.

Nebo v roce 2004 vedení zahodilo návrh na vytvoření online obchodu s aplikacemi. Portál Ovi byl nakonec spuštěn o tři roky později. Potenciál obchodu s aplikacemi však dokázal naplno využít opět až Apple.

Nokia se celé roky vezla na úspěchu jednodušších telefonů, které dokázala levně vyrábět i distribuovat. Dnes však Číňané dokáží takovýto přístroj vyrobit rychleji než lidé z Nokie prezentaci v PowerPointu, komentoval ironicky situaci ve firmě Elop v dopise zaměstnancům.

Vývoj smartphonů však vyžaduje mnohem větší důraz na software a podle expertů Nokia tento přechod nezvládla. Bývalý šéf Olli-Pekka Kallasvuo kvůli tomu začal skupovat různé začínající IT firmy a najímat další vývojáře, kýžený efekt se však nedostavil.

Nejnovějším pokusem firmy, jak znovu získat ztracený podíl na trhu, jsou včera v Londýně představené smartphony E6 a X7. Oba fungují na vylepšené verzi operačního systému Symbian a cílí především na manažery.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.