Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Norové objevili v moři nové obří naleziště ropy

Helix Q4000 (dole) ucpal cementem poškozený vrt. Nahoře vrtná plošina Driller III, která hloubila pomocný vrt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helix Q4000 (dole) ucpal cementem poškozený vrt. Nahoře vrtná plošina Driller III, která hloubila pomocný vrt | foto: ČTK

OSLO Norská ropná společnost Statoil objevila v Severním moři nové významné naleziště ropy a plynu. Pole Aldous Major South obsahuje v přepočtu na ropu 200 až 400 milionů barelů a je zřejmě součástí širší zóny s daleko většími zásobami, sdělila dnes viceprezidentka Statoilu pro průzkum Gro Haatvedtová.

Aldous Major South se nachází u jihonorského Stavangeru, což je jedna z nejprozkoumanějších oblastí Severního moře. Minulý týden zde vrtací souprava americké firmy Transocean narazila na ropný sloupec vysoký 65 metrů a Statoil o víkendu po odhadu velikosti naleziště označil oblast za "rezervoár vynikající kvality".

ČTĚTE VÍCE:

"Severní moře je úžasná pánev - nikdy nepřestane dávat něco nového," řekla Haatvedtová agentuře Reuters . "Asi to není vyloženě obří pole, v mezinárodním měřítku to je ale významný objev," podotkla.

Haatvedtová srovnala význam nového naleziště s objevem pole Norne v Severním moři v roce 1997, kde se stále těží 34.000 barelů ropy denně, a s nedávným nálezem pole Skrugard v Barentsově moři. Tam Statoil letos v dubnu odhadl objem zásob na 150 až 250 milionů barelů ropy a naznačil, že skutečné zásoby mohou být až dvojnásobné.

Statoil má na Aldous Major South 40 procent a vlastní na něj licenci. Jeho partnery jsou další norské firmy Petoro a Det Norsks Oljeselskap. Deset procent na poli má švédská Lundin Petroleum, která kontroluje některé oblasti přiléhající k novému nalezišti.

Ropné pole Stavanger (červená značka) a dosud nejvěší ropné pole Norne (modrá značka).


,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.