8. srpna 2011 16:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Norové objevili v moři nové obří naleziště ropy

Helix Q4000 (dole) ucpal cementem poškozený vrt. Nahoře vrtná plošina Driller III, která hloubila pomocný vrt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helix Q4000 (dole) ucpal cementem poškozený vrt. Nahoře vrtná plošina Driller III, která hloubila pomocný vrt | foto: ČTK

OSLO Norská ropná společnost Statoil objevila v Severním moři nové významné naleziště ropy a plynu. Pole Aldous Major South obsahuje v přepočtu na ropu 200 až 400 milionů barelů a je zřejmě součástí širší zóny s daleko většími zásobami, sdělila dnes viceprezidentka Statoilu pro průzkum Gro Haatvedtová.

Aldous Major South se nachází u jihonorského Stavangeru, což je jedna z nejprozkoumanějších oblastí Severního moře. Minulý týden zde vrtací souprava americké firmy Transocean narazila na ropný sloupec vysoký 65 metrů a Statoil o víkendu po odhadu velikosti naleziště označil oblast za "rezervoár vynikající kvality".

ČTĚTE VÍCE:

"Severní moře je úžasná pánev - nikdy nepřestane dávat něco nového," řekla Haatvedtová agentuře Reuters . "Asi to není vyloženě obří pole, v mezinárodním měřítku to je ale významný objev," podotkla.

Haatvedtová srovnala význam nového naleziště s objevem pole Norne v Severním moři v roce 1997, kde se stále těží 34.000 barelů ropy denně, a s nedávným nálezem pole Skrugard v Barentsově moři. Tam Statoil letos v dubnu odhadl objem zásob na 150 až 250 milionů barelů ropy a naznačil, že skutečné zásoby mohou být až dvojnásobné.

Statoil má na Aldous Major South 40 procent a vlastní na něj licenci. Jeho partnery jsou další norské firmy Petoro a Det Norsks Oljeselskap. Deset procent na poli má švédská Lundin Petroleum, která kontroluje některé oblasti přiléhající k novému nalezišti.

Ropné pole Stavanger (červená značka) a dosud nejvěší ropné pole Norne (modrá značka).


Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč