8. září 2009 17:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Norové spustili unikátní plovoucí elektrárnu pro širé moře

Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě. | foto: AFP

OSLO Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě. Doposud mohly být plovoucí elektrárny umístěny jen v mělkých vodách, do hloubky 60 metrů.

Turbína typu Hywind vypadá podobně jako ty, které známe i z českých kopců - je vysoká 65 metrů a váží 5 300 tun.Norové ji umístili deset kilometrů od ostrova Karmoey na jihozápadním pobřeží země.

Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě. Turbínou je připevněna k plovoucímu stožáru, který je ukotven k mořskému dnu třemi kabely. Uvnitř plováku je kamení a voda, což umožňuje udržení rovnováhy stožáru.

Firma StatoilHydro chce novinku testovat dva roky než rozhodne o výrobě dalších kusů.

Vhodné přírodní podmínky pro využití vidí firma v Japonsku, Jižní Koreji, Kalifornii či ve Španělsku. Ideální hloubka moře by měla být mezi 120 a 700 metry, což umožňuje rozmístit elektrárny i velmi daleko od pobřeží. 

Náklady na elektrárnu, která má výkon 2.3 megawattu byly 46 milionů euro, což je několikanásobně více než stojí klasické pozemní větrníky, StatoilHydro však ujišťuje, že v případě rozběhnutí seriové výroby bude cena mnohem nižší.

Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě.

nev, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!