4. prosince 2009 9:33, aktualizováno  16:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nošovické odbory jednaly s vedením, hrozba vyhlášení stávky trvá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Zahajování stavby nošovické automobilky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahajování stavby nošovické automobilky. | foto: AFP

NOŠOVICE Odbory nošovické automobilky Hyundai do pondělí předloží vedení firmy své požadavky. Zaměstnanci jsou nespokojeni především s množstvím přesčasů. Odbory se postavily za zaměstnance, kteří ve středu hodinu stávkovali zejména kvůli neustálým přesčasům a špatným pracovním podmínkám. I po jednání s vedením jsou odbory rozhodnuti vyhlásit v pondělí stávkovou pohotovost.

Na dopoledním jednání se na tom shodli zástupci vedení firmy a odborů. ČTK to po jednání sdělil mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Petr Vaněk. Šéf odborů Radek Kuchař však doplnil, že i po jednání s vedením jsou rozhodnuti vyhlásit v pondělí stávkovou pohotovost.

"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom stávkovou pohotovost nevyhlásili. Vedení mělo dost času, aby s námi začalo vyjednávat. Ještě uvidíme, jak se k tomu postaví, a co předloží v pondělí," uvedl Kuchař.

Podle něho výbor základní odborové organizace trvá na vyhlášení stávkové pohotovosti. Předseda nejsilnějšího odborového svazu Kovo Josef Středula ČTK potvrdil, že nespokojeni jsou také zaměstnanci v dodavatelských firmách automobilky.

Například se jedná o firmu Dymos Czech Republic. Ta pro Hyundai vyrábí automobilová sedadla. V ní měla údajně ve čtvrtek odpoledne stávkovat zhruba stovka lidí. "Vím i o další subdodavatelské firmě, ale nechci ji jmenovat. V ní totiž probíhají jednání," uvedl Středula. Firma má rovněž jihokorejského majitele.

Zpříjemněte nám práci
Podle Kuchaře vedení automobilky nepřistupuje na žádné požadavky, které by zlepšily pracovní podmínky. "Tak, aby práci zaměstnancům jakýmkoliv způsobem zpříjemnili, nebo nadstandardně je ohodnotili, když se Hyundai žádná krize netýká," podotkl odborář.

Podle mluvčího Hyundai musí vedení automobilky nejdříve zanalyzovat, co by případně z požadavků zaměstnanců a odborů mohlo splnit. Podle něj musí firma nyní plnit požadavky na dodávky automobilů, proto musí najít řešení, které je přijatelné pro všechny strany.

"Všichni musejí ze svých vyhraněných stanovisek ustoupit, aby byl prostor pro kompromis. Požadavky jsou natolik rozsáhlé, natolik hluboce systémové, že na to jednání se musí obě strany dobře připravit ve smyslu nasbírání všech informací. Není možné vést
nějakou nezávaznou debatu," uvedl Vaněk.

V automobilce Hyundai se do středeční spontánní hodinové stávky, která nebyla organizována odbory podle zákona, zapojilo přibližně 400 zaměstnanců. Na hodinu přerušili práci v montovně.

Protestovali proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti nařizovaným dvouhodinovým přesčasům. Někteří zaměstnanci na webu odborů také uvedli jako důvod stávky porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti.

ČTK, Lidovky.cz
  • 8Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.