Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová administrativa chce Rusko v WTO

Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | foto: ČTK

ŘÍM Nová administrativa Spojených států podporuje vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) i do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský ministr financí Alexej Kudrin.

"Máme dobrou příležitost urychlit vstup do WTO a OECD. Potvrdily to mé kontakty se zástupci nové administrativy USA," řekl Kudrin po setkání rusko-italské mezivládní komise v Římě.

Rusko je největší zemí, která dosud není členem WTO. Moskva jedná o vstupu již 15 let. Loni celý proces narušil vpád ruských vojsk do Gruzie s jednostranným uznáním dvou odtržených gruzínských enkláv.

WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Mezi její úkoly patří také sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země. Celkem má 153 členů, včetně České republiky.

OECD pozvala Rusko k jednání o přijetí v květnu společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. OECD je mezivládní organizace, která sdružuje třicítku hospodářsky nejsilnějších států světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou.

K hlavním cílům OECD patří dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability a rozšiřování světového obchodu na principu mnohostrannosti. ČR je členem OECD od roku 1995.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...