16. února 2009 12:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová administrativa chce Rusko v WTO

Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | foto: ČTK

ŘÍM Nová administrativa Spojených států podporuje vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) i do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský ministr financí Alexej Kudrin.

"Máme dobrou příležitost urychlit vstup do WTO a OECD. Potvrdily to mé kontakty se zástupci nové administrativy USA," řekl Kudrin po setkání rusko-italské mezivládní komise v Římě.

Rusko je největší zemí, která dosud není členem WTO. Moskva jedná o vstupu již 15 let. Loni celý proces narušil vpád ruských vojsk do Gruzie s jednostranným uznáním dvou odtržených gruzínských enkláv.

WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Mezi její úkoly patří také sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země. Celkem má 153 členů, včetně České republiky.

OECD pozvala Rusko k jednání o přijetí v květnu společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. OECD je mezivládní organizace, která sdružuje třicítku hospodářsky nejsilnějších států světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou.

K hlavním cílům OECD patří dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability a rozšiřování světového obchodu na principu mnohostrannosti. ČR je členem OECD od roku 1995.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!