Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová pražská koalice si našla soka, developera Luďka Sekyru

Luděk Sekyra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luděk Sekyra | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  Vedení hlavního města se hned od svého vzniku pouští do souboje s velkým developerem Luďkem Sekyrou. V koaliční smlouvě, kterou uzavřela ODS a ČSSD, se výslovně mluví o nutnosti změn v některých velkých rozvojových projektech. Většinu z nich má shodou okolností na starost Sekyra.

"Oproti současným návrhům chceme prosadit v lokalitách Nákladového nádraží Žižkov, Rohanského ostrova, Letné a smíchovského nádraží vybudování nových parků a sportovišť volně přístupných občanům," stojí v dokumentu. Na obou nádražích a na Rohanském ostrově chystá Sekyra masivní zástavbu. Jeho Sekyra Group chce s budováním nových městských čtvrtí začít již za dva roky.

Sekyra je známý svými dobrými kontakty na pražskou radnici a tamní ODS. Bývalé vedení magistrátu v červnu schválilo plán na urbanistický rozvoj Rohanského ostrova, který jim Sekyra předložil. Tehdejší primátor Pavel Bém s konsorciem Rohan, kde Sekyra Group drží většinu, dokonce podepsal smlouvu o realizaci projektu.

PROJEKTY LUĎKA SEKYRY

Rohan City: Na 20 hektarech Rohanského ostrova má vzniknout postupně 1300 bytů a 130 tisíc m2 ploch pro administrativu, služby, obchod a volný čas.
Smíchov City: Projekt komplexní revitalizace smíchovské lokality o rozloze 210 tisíc m2. Má zde vzniknout nové kancelářské, obchodní a rezidenční centrum Smíchova.
Rohan City Žižkov City: V místě nákladového nádraží Žižkov vyroste nová městská čtvrť o celkové rozloze zhruba 331 tisíc m2. V jižní části území na rozloze 163 tisíc m2 vyroste podél nově koncipovaného velkoměstského bulváru multifunkční čtvrť s kancelářskými, obchodními a rezidenčními objekty

 

Šéf pražské ODS Boris Šťastný tvrdí, že bod o prosazování sportovišť a zeleně na zmíněných pozemcích do koaliční smlouvy prosadila ČSSD. "My jsme s tím jen souhlasili, proč taky být proti zeleni," řekl LN Šťastný. Prý ani netušil, že na těchto územích chce stavět Sekyra Group.

Lídr pražské kandidátky ČSSD a zastupitel Miroslav Poche byl však o záměru velmi dobře informován. Jde mu prý hlavně o zachování zeleně v lokalitě žižkovského nádraží, protože poblíž bydlí. "Na nádraží Žižkov nepovolíme žádnou masivní developerskou zástavbu. Chceme tam zeleň a zachování historické nádražní budovy," prohlásil Poche, známý z aféry, kdy manipuloval s dary pro svou stranu.

Na informaci, že developer chce začít se stavbou co nejdříve, reagoval tvrzením, že Sekyra může říkat, co chce, protože na něm rozhodnutí nezávisí. Poche však popřel, že by blokováním staveb chtěl Sekyru přimět k nějakým ústupkům.

Sekyra si je přesto jist, že své projekty v lokalitách nádraží Žižkov a Smíchov i Rohanského ostrova prosadí.

"Bez našich investic tato území zůstanou zanedbanými brownfieldy. To jsou fakta, vše ostatní je jen ekologický populismus, který mě však v rozjitřené povolební atmosféře příliš nepřekvapuje," řekl Lidovým novinám Sekyra. Dodal, že architektonická řešení a zadání územních plánů pro jeho projekty byla navíc schválena zastupitelstvem města.

"Veškeré záměry trvale konzultujeme s útvarem rozvoje města a s městskými částmi. Bavíme se i o našem podílu na občanské vybavenosti a veřejné zeleni," prohlašuje developer.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Německou ekonomiku čekají těžké časy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Německou ekonomiku čekají těžké časy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Německou ekonomiku čekají těžké časy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč