25. října 2010 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nova se zadlužuje v řádu miliard. Na co potřebuje peníze není jasné

Odbavovací pracoviště v nové budově zpravodajství televize Nova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbavovací pracoviště v nové budově zpravodajství televize Nova | foto: Lidové noviny

PRAHA Kolotoč miliardových úvěrů kolem Novy zrychluje. Na konci minulého týdne získala společnost CET 21 díky složité finanční operaci přístup k penězům o souhrnném objemu 5,5 miliardy korun. V první řadě podepsala smlouvu o poskytnutí revolvingového úvěru ve výši 1,5 miliardy korun.

Informuje o tom deník E15. Konsorcium bank vytvořily BNP Paribas, JPMorgan, Citigroup Global Markets, ING Bank a Česká spořitelna.

Přesný účel získaných peněz nechtěla mateřská CME komentovat, jen obecně uvedla, že budou použity pro potřeby pracovního kapitálu. "Prostředky hodláme použít na snížení celkového zadlužení a zlepšení likvidity CME," uvedla tisková mluvčí firmy Romana Wyllie. Podrobnosti splácení nebyly oznámeny, pouze v roce 2014, do čtvrtého výročí podpisu smlouvy, by se objem úvěru měl snížit na 750 milionů korun.

CET 21 bude moci 1,5 miliardy čerpat po splnění jedné podmínky - CME musí odkoupit již dříve vydané dluhopisy v celkové výši 100 milionů dolarů. Část peněz na ně Nova získala díky další operaci, která se uskutečnila ve čtvrtek 21. října. CET 21 prodala nově vydané obligace v celkovém objemu 170 milionů eur.

Ty se podle všeho podařilo umístit na evropských finančních trzích. Dluhopisy jsou splatné do roku 2017. Po odečtení nutných nákladů získala CET 21 z této transakce čistou částku ve výši téměř 4,02 miliardy korun.

Část z peněz z nově vydaných dluhopisů, konkrétně 115 milionů eur, byla použita na splacení syndikovaného úvěru České spořitelny, UniCredit Bank a BNP Paribas z prosince 2009 v celkové výši 2,8 miliardy korun. Zbytek, asi 50 milionů eur, bude spolu s další hotovostí použit právě na odkup starších dluhopisů, píše dnešní E15.

Lidovky.cz, ČTK