Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová sluchátka od Googlu simultánně tlumočí do 40 jazyků včetně češtiny

Google Pixel Buds | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google Pixel Buds | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Google představil nová sluchátka, která při spojení s telefonem zvládnou živě překládat konverzaci ve 40 světových jazycích včetně češtiny. Zároveň půjde přes sluchátka například ovládat hudbu nebo odesílat zprávy.

Sluchátka Google Pixel Buds představil výrobce na své konferenci ve středu v San Francisku a přímo na pódiu pomocí nich překládal konverzaci dvou zaměstnanců mezi angličtinou a švédštinou.

Novinka však nefunguje samostatně, ale musí se spárovat s telefonem. Překladatelská aplikace pak zachytí hlas, přeloží ho a výsledek převypráví uživateli do sluchátek. Reakci poté přeloží zpět a výsledek odříká z reproduktoru telefonu. Překlad má sice zpoždění, ale podle ukázky z konference není tak velké, aby bránilo živé konverzaci.

Americká společnost udělala novinkou další krok ve zdokonalování svého překladače. Minulý rok změnila technologii překladů, o které se nyní stará umělá inteligence.  Ta se stará i simultánní překlad, který proto vyžaduje připojení k internetu - jeho zpracování a převod na řeč probíhá v datacentrech Googlu.

Google zapracoval i na zkvalitnění umělého hlasu. Překladač a služba Google Assistant získaly novou technologii generování hlasu pomocí umělé inteligence WaveNet, která nahrazuje tradiční skládání předem nahraných slov do vět. S novou technologií by však měla umělá řeč znít mnohem přirozeněji. Zatím však funguje pouze v angličtině a japonštině.

Sluchátka, pomocí kterých jde ovládat i další funkce telefonu, na jedno nabití vydrží zhruba pět hodin provozu a na trh půjdou s cenovkou 159 dolarů (asi 3500 korun, pokud se budou sluchátka prodávat i v Česku, je ale nutné k jejich ceně připočítat ještě DPH). Jestli se budou v tuzemsku prodávat Google neuvedl. V první vlně budou dostupná v USA, Kanadě, Německu, Velké Británii, Austrálii a Singapuru.

Google na své konferenci zároveň představil další novinky včetně svých vlajkových lodí - telefonů Pixel 2 za 649 dolarů a jeho větší verze Pixel 2 XL za 849 dolarů, jež využívají nový operační systém Android 8.0 Oreo.

Někteří fandové sci-fi ihned v této souvislosti připomněli Babylónskou rybku.  Tento fiktivní živočich, vytvořený Douglasem Adamsem v sérii knih Stopařův průvodce po galaxii, se živí mozkovými vlnami a tak dokáže překládat z jakéhokoli jazyka do jazyka jiného. Díky ní se mohou různé rasy ze světa Stopařova průvodce po Galaxii domlouvat, i když mluví jinými jazyky. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?