Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové adidasky slouží Berlíňanům jako lítačka za čtvrtinu ceny. Stojí se na ně fronty

Bíločerný pár sportovní obuvi není určen jen na pobíhání po hřišti. V jazyku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bíločerný pár sportovní obuvi není určen jen na pobíhání po hřišti. V jazyku... | foto: Adidas

BERLÍN/PRAHA Pocta berlínskému metru, netradiční oslava 90. výročí nebo šikovný marketingový tah. O novém modelu tenisek EQT Support 93, které ve spolupráci s berlínským dopravcem vytvořila německá firma Adidas, se hovoří různě.

Bíločerný pár sportovní obuvi totiž není určen jen na pobíhání po hřišti. V jazyku tenisek je zabudována předplacená celoroční jízdenka. Cena je víc než lákavá. Běžná roční „lítačka“ totiž Berlíňany přijde na 761 eur (přes 19 tisíc korun). Berlínské adidasky ale stojí 180 eur (asi 4,5 tisíce korun). 

Zájem o tenisky, jež na patě zdobí vzor, který cestující berlínského metra dobře znají z potahů jeho sedaček, byl proto obrovský. Obuv byla navíc vyrobena v omezeném počtu kusů, konkrétně 500 párů.

Prodej tenisek „do metra“ byl zahájen v úterý. První zákazníci se ale před dvojicí obchodů, jež boty prodávaly, objevili již v sobotu. V úterý ráno tak už fronta před jednou prodejnou čítala 550 zákazníků. 

„Boty mi pomohou ušetřit docela dost peněz, které mohu použít na jiné věci. Zvlášť když moc nevydělávám,“ citoval jednoho z čekajících německý server The Local.

Nové adidasky však mají svá ale. Aby mohly být platné jako jízdenka, musí je cestující mít obě dvě obuté na nohách. Navíc běžný kupon na berlínské metro pokrývá i cesty příměstskými vlaky. Tenisky tyto cesty neumožňují. 

Berlínský dopravce ale počítá s tím, že se jich v metru mnoho neobjeví. „Většina zákazníků si tenisky vystaví, nebudou v nich cestovat,“ soudí mluvčí drah Petra Reetzová.

Firma je svými limitovanými kolekcemi pověstná, díky spolupráci se známými osobnostmi jsou některé modely velmi žádané. Někdo si je pořizuje do sbírky, jiní je dál prodávají s tučnou přirážkou. 

Výjimkou nebyl ani berlínský model, který byl inspirován teniskami z roku 1990. Ten se tehdy stal velmi populárním mezi obyvateli bývalého východního Berlína. Během středy bylo možné nový model sehnat na prodejním portálu Ebay za cenu od 15 tisíc do 45 tisíc korun. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.