15. září 2016 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové letadlo budeme dělat u nás, slibuje firma. Lidé se bojí přesunu do Ruska

L 410 NG modernizovaný letoun L 410 NG (New Generation) se bude vyrábět v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy L 410 NG modernizovaný letoun L 410 NG (New Generation) se bude vyrábět v... | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

KUNOVICE Vedení firmy Aircraft Industries ve čtvrtek potvrdilo, že modernizovaný letoun L 410 NG (New Generation) se bude vyrábět v domovské továrně Kunovicích na Uherskohradišťsku. Odbory se však bojí útlumu výroby v tomto závodě a jejího převedení do Ruska, odkud jsou majitelé firmy.

Odbory proto ve středu ráno vyhlásily časově neomezenou stávkovou pohotovost.

Vedení firmy s médii dosud nekomunikovalo, na středečním setkání se zaměstnanci však podle předáka odborářů Josefa Mikuly reagovalo na vyhlášení stávkové pohotovosti tím, že majitelé nemají zájem výrobu přesunout.

Zástupci zaměstnanců následně oznámili, že stávková pohotovost trvá. Po majitelích chtějí písemnou záruku, že výroba v Kunovicích zůstane.

Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. V roce 2013 společnost prodala 20 letadel, loni jen čtyři, letos zatím pět letadel.

„Kromě poklesu poptávky v Rusku se na zhoršení finanční situace společnosti podepsalo odstoupení od uzavřeného kontraktu zákazníkem z JAR, který se v roce 2014 zavázal ke koupi tří letadel. V této krizové situaci vedení společně s akcionáři učinili a nadále činí kroky směřující ke zlepšení a stabilizaci situace ve společnosti,“ uvedlo vedení firmy ve čtvrteční zprávě.

Zakázky z Nepálu či Senegalu

Firma podle vedení jedná o dodávkách do Číny. „Před uzavřením je smlouva se zákazníkem z Nepálu, rovněž je zde reálný předpoklad dodávek letadel v roce 2017 do Senegalu a Bangladéše,“ stojí v pohlášení.

Podle vedení firmy přes potíže pokračuje certifikace L-410 NG, dokončení certifikačních zkoušek je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku. Firma kvůli němu investovala do nového vybavení a připravuje zahájení sériové výroby v Kunovicích.

Výroba letadla ve společnosti Aircraft Industries.

Výroba letadla ve společnosti Aircraft Industries.

Kunovická společnost je podle ředitelky Ilony Plškové „vnímána akcionáři jako hlavní platforma mající jedinečné schopnosti v oblasti konstrukce, projektování a výroby letecké techniky, a která disponuje dlouhodobými a silnými výrobními vztahy se svými dodavateli, jak v České republice, tak i v zahraničí, kteří pro společnost zajišťují dodávky potřebných dílů a materiálu“.

Odboráři však ve středu uvedli, že lze pochybovat o návratnosti nemalé státní investice do modernizovaného letounu L-410 NG v podobě zvýšení zaměstnanosti a prosperity v nynějším působišti v Kunovicích.

Ředitelka na námitky odborářů, že firma neplní některé závazky, uvedla, že stravenky a flexi pasy budou zaměstnancům splaceny v plné výši do konce letošního roku. Ve firmě bylo na konci minulého roku 1021 zaměstnanců, od loňského prosince jich však bylo několik stovek doma a dostávali 60 procent mzdy.

Nyní má firma podle šéfa odborů Mikuly 918 zaměstnanců, se sníženou mzdou je doma asi 200 lidí, někteří stálí zaměstnanci jsou takzvaně zapůjčeni do jiných firem, jde asi o 80 lidí. V odborech je přibližně polovina zaměstnanců firmy.

ČTK