13. června 2011 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové tváře v dozorčí radě ČEZ. O koho jde?

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Kalousek a Nečas vybrali jako nové členy dozorčí rady své lidi. Johnovy VV mají smůlu. Výběr nových jmen do dozorčí rady ČEZ jako by naznačoval silové poměry stran ve vládní koalici.

Výběr nových tří členů dozorčí rady ČEZ, z níž jeden nahradil zesnulého ministra financí Eduarda Janotu, nepřekvapil. Na tři uvolněná místa poměrně v tichosti zasedli političtí matadoři spjatí s premiérem Petrem Nečasem (ODS), ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) nebo exministrem obrany Martinem Bartákem (ODS) a Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD).

Ján DzvoníkKdo jsou tedy lidé, kteří ceněný post získali? Jedním z Kalouskových nominantů je Ján Dzvoník. Jeho okruh známých mezi politiky je poměrně široký. Začínal jako náměstek ministra obrany za Jaroslava Tvrdíka (ČSSD), odkud přešel na funkci šéfa dozorčí rady ČSA. Tam ho nominoval tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Plat, auto i životní pojištění

  • Stát v ČEZ drží zhruba 70 procent. Ze zisku roku 2010 by měl inkasovat dividendu ve výši necelých 19 miliard korun. Dozorčí rada má 12 členů, předsedou je Martin Říman.
  • Předsedovi dozorčí rady náleží měsíční odměna 105 tisíc korun.
    Místopředseda dostává 84 tisíc měsíčně a ostatní členové 52 500 korun. Nárok ale mají také na lukrativní kapitálové životní pojištění a služební automobil. Mohou také získat podíl na zisku. Zaměstnanci státní správy ovšem funkci vykonávají zadarmo.
  • Například v roce 2009 si rada vysloužila odměny v celkové hodnotě 31,3 milionu korun.
Dzvoník byl označován za toho, kdo v roce 2006 schvaloval bonusový program pro šéfy ČSA. Odcházejícím manažerům tak podle smluv náležely zlaté padáky v celkové výši 120 milionů korun. Dzvoník seděl i v několika dalších kontrolních orgánech.

"Pan Dzvoník je dlouholetý zkušený státní zaměstnanec z rozpočtové sféry a potom je velmi úspěšný předseda dozorčí rady Mero," vysvětlil svou nominaci LN Kalousek. Sám Dzvoník o své nové funkci nechtěl hovořit.

Kalousek dále do dozorčí rady ČEZ nominoval neúspěšnou kandidátku do Senátu za TOP 09 Liběnu Dobrovolnou. "Je to velmi zkušená soudkyně přes obchodní právo a já chtěl dozorčí radu posílit o zkušeného právníka z oblasti obchodního práva," zdůvodnil její nominaci Kalousek.

Dodal, že poslední ze jmenovaných, Aleš Klepek, je nominace premiéra Nečase. Klepek působil jako šéf kabinetu exministra obrany Martina Bartáka (ODS). Ten je v současnosti vyšetřován kvůli podezření z korupce při armádním obchodu s Tatrou. Klepek je nyní zástupce šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové.

Odborníkem z energetické oblasti ani jeden z nově jmenovaných není. Politici se zaklínají tím, že to v takové funkci není potřeba. "Obecně je jasné, že když jsem v dozorčí radě firmy a mám kontrolovat činnost představenstva, tak bez znalosti oboru to půjde obtížně," myslí si ale Jan Gavor z energetické poradenské společnosti ENA.

Stát je v ČEZ majoritním akcionářem, a proto vláda vybírá členy dozorčí rady. Přestože jsou ve vládě i Věci veřejné, mají v radě jediného zástupce a Nečas s Kalouskem nová místa obsadili po svém. Řadový člen rady dostává měsíčně 52 500 korun, navíc má nárok na kapitálové životní pojištění, propůjčení vozidla a případně i tantiémy. Zaměstnanci státní správy, kteří jsou v radě, na to nárok nemají, nedostávají ani plat.