Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové volby, či úřednická vláda? Politické veletoče ekonomiku neovlivní

Jednací sál Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednací sál Poslanecké sněmovny. |

PRAHA Reakce finančních trhů na nynější poltickou situaci v Česku je zatím minimální, shodují se analytici. I případný pád vlády by ekonomiku i vnímání Česka investory ovlivnil negativně jen velmi mírně.

Pokud současné dění povede ke konci vládního kabinetu, otevírají se podle ekonomů dvě možnosti – úřednická vláda nebo předčasné volby.

"Policejní razie na úřadu vlády a největší zatýkání bývalých politiků a vysokých státních úředníků v historii České republiky zatím s domácími trhy příliš nezacvičilo. Je to vcelku pochopitelné. Česká koruna tradičně zůstává vůči domácím politickým krizím i předčasným volbám relativně imunní," uvedl hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

Nic podle něj nenasvědčuje ani tomu, že by i případný pád vlády a předčasné volby měly být pro trhy velkým šokem. "Do řádných voleb (jaro 2014) navíc již stejně není daleko," dodává Bureš.

"Případný vliv na korunu nebo ceny českých dluhopisů by mohl být krátkodobě negativní, ale pokud k němu vůbec dojde, bude pravděpodobně velmi slabý," uvedl i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Pokud jde ovšem podle něj skutečně o jakýsi milník v boji s korupcí, se kterou se Česká republika potýká, pak tento vývoj může v dlouhém období velmi pozitivně ovlivnit českou ekonomiku. "To je však v tomto bodě objektivně nemožné zhodnotit," dodal.

"Reakce finanční trhů na aktuální dění v české politice je prozatím minimální. Kurz koruny, dluhopisy a akcie reflektují dění na okolních trzích, případně domácí ekonomické faktory," uvedl rovněž hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Je čas nastartovat ekonomiku a schválit brzdu

Varianta úřednické vlády by podle něj vedla jen k udržení stávajícího stavu. "Bohužel ekonomika by právě nyní potřebovala pootočit kurz hospodářské politiky směrem k větší podpoře růstu ekonomiky," upozornil Marek.

V případě předčasných voleb je podle něj problém v absenci závazku, že se vláda ve střednědobém horizontu vrátí k rozpočtové konsolidaci, která by dostala veřejné finance na dlouhodobě udržitelnou dráhu.

"Zde by bylo velmi užitečné, kdyby již byla přijat ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy fiskální ústava. Potom by stabilita veřejných financí byla méně závislá na přelévání sil na politické scéně a riziku populistické politiky," uvedl.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz