15. dubna 2009 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novináři se bojí krize, založili odbory

Novináři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novináři - ilustrační foto. | foto: www.robertamsterdam.com

PRAHA Nově založený odborový svaz novinářů chce pomoci pracovníkům v médiích zlepšit jejich postavení vůči zaměstnavatelům a zvýšit ochranu proti dopadům hospodářské krize. Vyplývá to ze sdělení, které zaslal předseda výkonného výboru svazu Tomáš Němec. Odborový svaz zaregistrovalo ministerstvo vnitra v březnu, od té doby získal několik desítek členů, dodal Němec.

Podle Němce jsou požadavky novinářů majiteli médií přezírány. "Tento postoj majitelů médií podporuje svým postojem většina naší politické reprezentace," uvedl. Připomněl, že v souvislosti s hospodářskou krizí mnozí novináři nemohou vykonávat své povolání a hrozí jim existenční potíže.

Podle šéfredaktora týdeníku Marketing & Media Daniela Köppla představuje založení odborářského svazu logický krok, který přichází v situaci prohlubující se krize, kdy novináři nemají pocit, že jsou dostatečně hájeni. "Otázkou je, zda se podaří prosadit princip solidarity i v médiích," řekl.

Odborový svaz se chce stát součástí Českomoravská konfederace odborových svazů a navázat spolupráci s novinářskými odbory v zahraničí.

V tuzemsku již od roku 1990 působí odborový svaz OS Media, který sdružuje pracovníky hromadných sdělovacích prostředků. Od svého založení stojí kvůli uchování nezávislosti mimo odborové centrály, od roku 1996 má ale uzavřenu dohodu o spolupráci s ČMKOS.

ČTK