26. listopadu 2017 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novodobé sledování telefonů? Google zná vaši polohu i když vyndáte SIM kartu

Maskot Androidu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot Androidu. | foto: Reuters

PRAHA Americká internetová společnost Google potvrdila, že v roce 2017 sledovala uživatele mobilního systému Android skrze telefonní signál. Upozornil na to technologický server Quartz. Google přitom dokázal vystopovat polohu mobilních telefonů, i když měli uživatelé vyndanou SIM kartu a nepoužívali žádné aplikace.

To, že telefony dokáží pomocí mobilního signálu vystopovat uživatele, není nic nového. Ale co když v nastavení svého telefonu možnost sledování vypnete, vymažete aplikace a vyndáte z něj SIM kartu? Podle novinářů serveru Quartz operační systém Android bude moci sledovat vaši polohu i po těchto opatřeních. Když se pak telefon připojí k internetu, získaná data automaticky odešle Googlu.

Podle Quartzu je Google schopen získávat údaje o poloze uživatelů právě skrze mobilní kódy Cell ID (unikátní identifikační číslo buněk v síti GSM). „V lednu tohoto roku náš systém začal využívat mobilní kódy využívající Cell ID jako přídavný signál, abychom zvýšili výkon telefonu a rychlost odesílání mobilních zpráv,“ sdělil veřejnosti v neděli mluvčí společnosti Google.

Zároveň dodal, že odeslaná data byla okamžitě vyřazena a celý systém bude aktualizován tak, aby již nebyla požadována identifikace buněk. Systém Google během sledování uživatelů požadoval po telefonech kromě jejich Cell ID i jejich kódy mobilního operátora a síťové kódování země.

Záskané kódy přitom sloužily k zajištění toho, aby byl telefon neustále připojen ke Googlu. Ten poté spravoval přijímání a odesílání zpráv či upozornění ze systému. Společnost Google uvedla, že získaná data nebyla nikde uložena a že systém využívající Cell ID vypne na konci listopadu 2017.

Americká společnost uživatele telefonů nesleduje poprvé. V roce 2012 zaplatila pokutu 22,5 milionů dolarů (asi 460 milionů korun) za to, že potají sledovala miliony uživatelů prohlížeče Safari, ačkoli slíbila respektovat jejich soukromí.

opa, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.