10. ledna 2011 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Čeká nás další zlatá horečka?

Mistrovství světa v rýžování zlata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa v rýžování zlata | foto: ČTK

PRAHA Zlato jako ochrana proti vysoké inflaci, zlato jako ideální uchovatel hodnoty, zlato jako dobrá investice v době ekonomických či geopolitických problémů. Všechna tato doporučení jsme od vypuknutí finanční krize mohli, respektive stále ještě můžeme, často slyšet od mnoha uznávaných investorů.

Otázkou zůstává zda tento žlutý kov, který kromě klenotnického průmyslu nemá praktické využití a schopnost přinášet užitek, je opravdu ideálním uchovatelem hodnoty a investicí.

Při porovnání zjistíme, že peníze od roku 2000 ztratily zhruba třetinu ze své hodnoty, zatímco cena zlata inflačně očištěná vzrostla za stejnou dobu téměř na svůj trojnásobek.

Pokud bychom brali v úvahu cenu zboží či některých služeb vyjádřených nikoliv v penězích, ale v trojských uncích zlata, uvidíme, že ceny jsou do značné míry stabilní.

Zlato je stabilnější než peníze

Při porovnání hodnoty peněz a zlata v dlouhém období pak zjistíme, že zatímco peníze přišly během jednoho století o více než 90 procent hodnoty, hodnota zlata mírně vzrostla. Také při srovnání s akciovými trhy dojdeme k tomu, že zlato je nejen v obtížných dobách stabilnější a výnosnější investicí než akciové trhy.

Od roku 2000 vzrostla cena zlata o 400 procent, zatímco akciové trhy, měřeno indexem Dow Jones, měly pouze nepatrné zhodnocení (je nutno poznamenat, že rok 2000 byl ovlivněn vrcholící internetovou bublinou). V posledních 50 letech pak vzrostla cena zlata o více než 3000 procent, zatímco akcie si připsaly "pouhých" 1800.

Rok 2010 v obrazech

Historie tak příznivcům zlata dává za pravdu. Zvlášť v současné době extrémně uvolněných měnových podmínek je pravděpodobné, že zlato čeká ještě dlouhý růst.

Josef Novotný, analytik Fio banky

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč