2. května 2011 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Co přinesla výsledková sezona?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

Výsledková sezona ve Spojených státech se již přiblížila své polovině. Reportovaná data z korporátní sféry vyvolávají na akciových trzích optimistickou náladu a jsou jedním z impulzů současného růstu.

Prozatím reportovalo své hospodářské výsledky za první kvartál roku 2011 více jak 40% společností zařazených v bázi indexu S&P 500. Ohlašovaná čísla jsou poměrně pozitivní, když se meziročně čistý zisk v průměru zvýšil o 17,7 %. Nejlépe si vedou společnosti z technologického sektoru a odvětví zdravotnictví, které zvýšily svůj zisk o 52,2 %, respektive 45 %.

Z prozatím ohlášených firem jich 71,5 % na úrovni čistého zisku překonalo očekávání trhu, dále pak 11,9% dopadlo v souladu s odhady a pouze 16,6 % oznámilo horší než trhem odhadovaná čísla.

Velmi pozitivní pro investory také je, že společnosti nejen ohlašují překvapivě dobré výsledky za první kvartál tohoto roku, ale také v mnoha případech zvyšují svůj výhled hospodaření pro celý rok 2011.

Výsledková sezona tak přispívá k optimistické náladě na akciových trzích, a to navzdory stále se horšícím dluhům a rozpočtům mnoha ekonomik. Od začátku výsledkové sezony vzrostl index S&P 500 o 1,6 %.

Optimistická nálada na akciových trzích se zdá být velmi silná, trhy dokonce poměrně snadno přešly zprávy o snížení výhledu ratingu pro USA či případné restrukturalizaci řeckého dluhu.

Rostoucí trend zdá se být nezdolný, otázkou pouze zůstává, jaká bude nálada na trzích ve druhé polovině roku, kdy již bude ukončeno druhé kolo kvantitativního uvolňování a v mnoha případech přijde utahování měnových politik.

JOSEF NOVOTNÝ, analytik Fio banky