18. října 2010 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Doba levné práce z Asie je pryč

Čína půjčí Africe deset miliard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína půjčí Africe deset miliard (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V posledních letech si svět zvykl, že prakticky všechno spotřební zboží, co si koupíme, je vyrobeno a dovezeno z levné Číny, případně dalších rozvojových států v Asii. Do nejlidnatější země světa byla v předchozích letech, díky levné pracovní síle, přesunuta výroba z ekonomicky rozvinutých zemí. Čína byla považována za prakticky nevyčerpatelnou zásobárnu levné pracovní síly a v kombinaci s podhodnocenou měnou tlačila ceny spotřebního zboží dolů.

Nicméně, v posledních měsících se ukazuje, že se levná pracovní síla v Číně vyčerpává. Tamní pracovníci chtějí vyšší plat, a to i za cenu bouřlivých stávek. Například dělníci společnosti Foxcon či Hondy dosáhli zvýšení mzdy o desítky procent (o 30, respektive 60 procent). Zatímco do roku 2005 se mzdy po velmi dlouhou dobu téměř neměnily, tak v posledních dvou letech rostou u řady firem řádově o desítky procent.

Nejedná se pouze o Čínu (zde je však růst mezd nejvýraznější), ale i o další rozvojové asijské státy, jako jsou Indie či Vietnam. Přesun výroby do Asie se tak stává stále méně atraktivním. Je zřejmé, že jsme na začátku konce extrémně levné práce z rozvojové Asie.

Zatímco v minulosti byly asijské země v čele s Čínou především zdrojem deflačních tlaků, tak v současné době se stává spíše inflačním zdrojem. Rychle rostoucí mzdy a tvorba střední vrstvy obyvatel přispívají k enormní spotřebě Číny prakticky veškerých komodit, jejichž ceny strmě rostou. Je možné očekávat, že obdobná situace nastane také v Indii, která co do populačního vývoje předstihne velmi brzy Čínu, kde se již začíná projevovat politika jednoho

Josef Novotný, finanční analytik Fio banka