8. srpna 2011 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Dobré výsledky, špatná nálada

Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | foto: Shutterstock

Výsledková sezona ve Spojených státech se již dostala do své závěrečné fáze (téměř 80 procent společností zařazených v indexu S&P 500 ohlásilo své výsledky).

Navzdory velmi solidní úspěšnosti, kdy více než dvě třetiny firem překonaly tržní odhady čistého zisku a pouze 11 procent společností svými výsledky zklamalo, jsme svědky poklesů akciových trhů. Za poslední dva týdny akciové trhy, měřeno indexem S&P 500, odepsaly šest procent ze svých hodnot a od začátku výsledkové sezony oslabily trhy o více než čtyři procenta.

Zatímco v uplynulém týdnu byla nejistota na trzích vyvolána obavami z možného nezvýšení dluhového stropu ve Spojených státech, tak v tomto týdnu (po navýšení dluhového limitu) se trhy obávají, že kvůli plánovaným vládním škrtům ve výdajích (schváleným společně s dluhovým stropem) budou obtížně realizovatelné ekonomické stimuly na podporu skomírajících ekonomik.

Páteční ohlášení neočekávaně slabého růstu amerického HDP společně s indexy aktivity ISM z průmyslu a aktivity mimo zpracovatelský sektor přinesly na trhy větší míru nejistoty a pokračující výprodeje.

V současné nervózní náladě, kdy roste averze investorů k rizikovým aktivům, se jen velmi obtížně budou hledat impulsy pro déle trvající růst akciových trhů. Není vyloučeno, že se v příštích dnech dočkáme alespoň krátké korekce předchozích poklesů.

Druhá polovina tohoto roku ale určitě nebude pro finanční trhy jednoduchou záležitostí. Nápovědu ohledně budoucího vývoje nám mohou dát už páteční důležitá data z trhu práce.

Josef Novotný, analytik Fio banky