Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Trhy opět ovládá strach z dluhů

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

V posledních týdnech jsou finanční trhy ovládány "nečekaným" strašákem v podobě předluženého světa a nejakutnější obavou se "překvapivě" stalo Řecko. V příchodu obav z enormních dluhů je již možné najít jistou periodicitu.

Obavy z předlužení (zdaleka se tento problém netýká pouze evropských periferií) se v akutní fázi světové krize zvýraznily a od té doby se pravidelně vracejí na finanční trhy.

Nálada ohledně dluhů je jako na houpačce. Jednou panuje na trzích strach a panika z enormního zadlužení, podruhé zas euforie a téměř nákupní horečka. Svět je předlužený už poměrně dlouhou dobu a s vysokou pravděpodobností ještě několik desítek let bude. Nicméně je tu faktor, který trhům vždy na krátký čas umožní zapomenout, že tu nějaké dluhy jsou, a tím je politický vliv.

Dobrou náladu obvykle způsobí zásah nějaké instituce (EU, ECB, FED, MMF atd.), který na nějakou dobu odsune problém. Jeden příklad za všechny: téměř před rokem EU společně s MMF poskytla Řekům půjčku 110 miliard eur.

Krátkodobě se podařilo trhy uklidnit, avšak nyní se ukazuje, že půjčka pouze odsunula problém, a neměla žádný významnější účinek na řeckou "černou díru" zvanou veřejné finance. Půjčené peníze Řekům došly poměrně rychle a situace se mezitím pouze zhoršila.

Neřešený stav ohledně dluhů se vždy vrací na finanční trhy jako bumerang. Situace ale není vždy stejná. Pokaždé je o něco vážnější a akutnější. Otázkou tak zůstává, kolikrát ještě můžeme řešení této situace jednorázovými a nesystémovými kroky zkoušet, než bude muset dojít k bolestivému a razantnímu řešení.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...