30. května 2011 8:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NOVOTNÝ: Trhy opět ovládá strach z dluhů

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

V posledních týdnech jsou finanční trhy ovládány "nečekaným" strašákem v podobě předluženého světa a nejakutnější obavou se "překvapivě" stalo Řecko. V příchodu obav z enormních dluhů je již možné najít jistou periodicitu.

Obavy z předlužení (zdaleka se tento problém netýká pouze evropských periferií) se v akutní fázi světové krize zvýraznily a od té doby se pravidelně vracejí na finanční trhy.

Nálada ohledně dluhů je jako na houpačce. Jednou panuje na trzích strach a panika z enormního zadlužení, podruhé zas euforie a téměř nákupní horečka. Svět je předlužený už poměrně dlouhou dobu a s vysokou pravděpodobností ještě několik desítek let bude. Nicméně je tu faktor, který trhům vždy na krátký čas umožní zapomenout, že tu nějaké dluhy jsou, a tím je politický vliv.

Dobrou náladu obvykle způsobí zásah nějaké instituce (EU, ECB, FED, MMF atd.), který na nějakou dobu odsune problém. Jeden příklad za všechny: téměř před rokem EU společně s MMF poskytla Řekům půjčku 110 miliard eur.

Krátkodobě se podařilo trhy uklidnit, avšak nyní se ukazuje, že půjčka pouze odsunula problém, a neměla žádný významnější účinek na řeckou "černou díru" zvanou veřejné finance. Půjčené peníze Řekům došly poměrně rychle a situace se mezitím pouze zhoršila.

Neřešený stav ohledně dluhů se vždy vrací na finanční trhy jako bumerang. Situace ale není vždy stejná. Pokaždé je o něco vážnější a akutnější. Otázkou tak zůstává, kolikrát ještě můžeme řešení této situace jednorázovými a nesystémovými kroky zkoušet, než bude muset dojít k bolestivému a razantnímu řešení.

Josef Novotný, analytik Fio banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.