Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novozélandská burza čelí čtvrtý den v řadě kyberútokům. V pátek byli hackeři několik hodin úspěšní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Novozélandský komunikační bezpečnostní úřad byl povolán, aby zasáhl poté, co byla novozélandská burza zasažena kybernetickými útoky již čtvrtý den po sobě.

Burza se v pátek neotevřela podle plánu, protože došlo k útokům takzvaného  „distribuovaného odmítnutí služby“. Ty jsou navrženy tak, aby se web zhroutil pomocí obrovského množství offline požadavků, dokud se úmysl nezdaří. Takové útoky jsou svou povahou relativně jednoduché avšak efektivní.

Internetová stránka burzy byla podle serveru BBC zaplavena množstvím takových kybernetických útoků, což ji v pátek přinutilo zastavit obchodování.

„Nemohu se k tomu příliš detailně vyjádřit, nicméně jako vláda se k tomu stavíme jako k velmi vážné záležitosti,“ řekl ministr financí Grant Robertson v tiskovém briefingu. Operátor akciového trhu NZX pak oznámil, že jeho sítě se zhroutily kvůli kybernetickým útokům, které pochází ze zámoří. Dosud však více nekomentoval jejich zdroj ani to, zda byly vzneseny nějaké požadavky.

„Aktuálně zkoumáme zda nemají problémy s připojením spojitost s kybernetickými útoky, kterým jsme čelili již na počátku týdne,“ uvedlo NZX poté, co se trh v 10 hodin Wellingtonského času neotevřel. Obchodování se nakonec obnovilo o tři hodiny později.


Není to však první problém s kybernetickou bezpečností, kterému Nový Zéland v posledním roce čelí. V listopadu organizace Nového Zélandu pro kybernetickou bezpečnost CertNZ varovala, že výhružné e-maily byly zasílány různým finančním společnostem. Tehdy odesílatelé hrozili útokem právě DDoS pokud nebude zaplaceno výkupné. Podezření tehdy padlo na známou ruskou hackerskou skupinu Fancy Bear. CertNZ však uvedla, že se jednalo pouze o plané výhrůžky.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!