Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novu by měl podle WSJ převzít Time Warner

 Šéf společnosti Time Warner Jeff Bewkes mluví se šéfem Verizon Seidenbergem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf společnosti Time Warner Jeff Bewkes mluví se šéfem Verizon Seidenbergem | foto: Reuters

NEW YORK Americká mediální společnost Time Warner bude napřesrok podle názoru vlivného deníku The Wall Street Journal (WSJ) mít ideální příležitost k převzetí firmy Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné majitelem nejsledovanější české televize Nova.

Nahrává tomu mimo jiné vysoký dluh skupiny CME. Time Warner již v ní vlastní 39 procent.

The Wall Street Journal připomíná, že původní investice 242 milionů dolarů (nyní asi 4,5 miliardy korun) za jednatřicetiprocentní, později navýšený podíl v CME na začátku roku 2009 se americkému mediálnímu konglomerátu zatím kvůli poklesu výdajů na reklamu v Evropě způsobenému ekonomickou stagnací nevyplatila. Akcie CME se nyní obchodují zhruba za 7,30 dolaru, což je polovina ceny, za niž je v průměru kupovala společnost Time Warner.

Společnost CME

CME provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. V loňském roce meziročně zvýšila tržby o 17,3 procenta na 864,8 milionu dolarů. Firma zároveň loni prohloubila čistou ztrátu z běžné činnosti meziročně o 53,6 procenta ze 116,9 milionu na 179,6 milionu dolarů.

Time Warner se tak podle WSJ již brzy ocitne na rozcestí. CME, jíž rostou náklady na obsluhu dluhu, bude muset věřitelům v březnu 2013 zaplatit 130 milionů dolarů. The Wall Street Journal má za to, že firma na to pravděpodobně nebude mít.

Společnost již nicméně loni na podzim uvedla, že by měla mít dostatek peněz. CME již provedla výměnu dluhopisů za dluhopisy s pozdější splatností a zřejmě bude muset vydat nové akcie, aby vylepšila svou bilanci.

Time Warner bude mít příští rok příležitost CME zcela koupit. Někteří analytici podle WSJ očekávají, že firma bude postupovat pomalu a vloží do CME o něco více peněz, aby jí pomohla překonat krizi. Chytřejší by ale bylo, aby ji Time Warner převzala úplně, míní The Wall Street Journal.

Takový krok by výrazně snížil náklady CME na obsluhu dluhu, který dosahuje výše 1,3 miliardy dolarů. Jen loni společnost zaplatila na úrocích 161 milionů dolarů. Současné úrokové výnosy naznačují, že u nové emise dluhopisů by CME mohla platit více než desetiprocentní úrok. Analytici ale očekávají, že CME letos vytvoří zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 184 milionů dolarů.

Pokud by ji zcela převzala společnost Time Warner, zaplatila by CME na úrocích díky výhodnějším úvěrovým podmínkám amerického konglomerátu na úrocích téměř o 100 milionů dolarů méně, uvedl The Wall Street Journal. Time Warner by se také jako vlastník CME mohla podle WSJ pravděpodobně spolehnout na stabilní poptávku po svých programech.

Pokud by naopak CME zůstala samostatná, mohly by ji ekonomické podmínky donutit pořizovat od svého menšinového akcionáře méně pořadů. V roce 2011 nakoupila CME od Time Warner pořady za 57 milionů dolarů. Šlo o 13 procent jejích celkových výdajů na program.

Time Warner by také podle WSJ měla v CME prostor k úsporám. Majitelka Novy loni vynaložila 42,4 milionu dolarů na "ústřední" výdaje včetně platů a odměn výkonných manažerů. Vzhledem k jejímu zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 166 milionů dolarů nejde o nezanedbatelnou částku. CME by si i po začlenění do Time Warner musela ponechat lokální ústředí, některé funkce by ale bylo možné odstranit či převést na někoho jiného, uvedl The Wall Street Journal.

Hlad po expanzi

Zájem Time Warneru o zahraniční akvizice je přitom podle deníku zřejmý. Loni společnost vydala 1,4 miliardy dolarů za nizozemskou produkční společnost Endemol. Nákup CME by ji přitom nezatížil. Podle odhadů by celkové náklady na převzetí mohly činit méně než dvě miliardy dolarů.

Odhaduje se přitom, že Time Warner by roce 2013 měl mít k dispozici 3,7 miliardy dolarů ve volné hotovosti.

Firma navíc podle WSJ musí hledat příležitosti jinde, protože americký trh je nasycený a není zde již prostor pro tvorbu vyšších zisků. "Aby uskutečnila své televizní sny, možná je čas, aby se společnost Time Warner vydala na východ," uvedl americký deník.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!