Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novy byznys: Rusky prodávají své blonďaté vlasy

Festival blondýn v Rize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival blondýn v Rize | foto: Reuters

MOSKVA Novou a velmi ceněnou komoditou, rovnající se téměř zlatu, se v Rusku staly lidské blond vlasy. Ruský prodejce paruk, příčesků a vlasů vhodných k umělému prodlužování říká, že nikdo nemá lepší, hebčí a medovější vlasy, než Rusky, které je prodávají, často proto, že prostě nemají jinou možnost.

Zprávu dnes přinesl The New York Times
"Ruské vlasy jsou nejlepší na světě", chvástá se Aleksei Kuznetsov, výkupník a prodejce lidských vlasů.

On sám přišel do Mosalsku, města, kde má dnes svou továrnu, chudý. Vyhlédl si největší budovu v okolí, koupil ji a zkusil štěstí. Zaměstnal několik desítek lidí, kteří pro něho získané vlasy myjí, barví a pak třídí dle odstínu a délky do krabic.

"Je to prostě kapitalismus", říká. Bohatí chtějí vypadat lépe, než chudí. Proto je jedna žena své vlasy ochotna prodat a druhá zaplatí za to, aby je získala. Je také pochopitelné, proč snáze získám vlasy zde, než třeba ve Švédsku.

Dnes je největším podnikatelem v Rusku v tomto oboru a jeho roční obrat tvoří okolo 16milionů dolarů.

Jak obchodovat?
Obchod s vlasy funguje snadno. Ve vytipovaných chudých částech země se potulují vandráci, kteří na sloupy vyvěsí nabídku s možostí prodat vlasy za drobné částky. Ženy, které často nemají jinou ekonomickou alternativu, se nechají oholit a oni svou kořist přeprodávají lidem, jako je Kuznetsov.

Samozřejmě také funguje nabídka přímo v kosmetických salonech, nebo dokonce přímo u pana Kuznetsova v továrně.

Smích působí jako lék, potvrdil výzkum.

Pro globální průmysl znamenají zlatý poklad
Ve světě je dnes po lidských vlasech velká poptávka a stále roste. Nejvíce samozřejmě v USA, kde sice afro-americké ženy toto za žádnou novinku nepovažují, mezi světlovlasé ženy tuto novinku však přinesly celebrity jako Jessica Simpson či Paris Hilton.

Trend ovšem pomalu proniká také do Evropy.

Odhady hovoří o tom, že v USA maloobchodní trh s prodlužováním vlasů vynese asi 250 milionů dolarů ročně, což jsou zhruba 3% celého amerického trhu s vlasovou péčí.

"Jsou tyto vlasy hygienické?"
Průměrná cena za prodloužení je 439 dolarů, v elitních salonech se však můžeme setkat i s cenami v řádu tísíců dolarů. Americké ženy, které prodloužení vlasů podstoupí, se nezajímají o jejich původ. Obvykle se jen ptají, zda jsou hygienické.

Tak zvaná "blonďatá sklizeň" však není nutně novinkou. Pokud se podíváme na cestu hospodářského rozvoje v posledních desetiletích, pohybujíc se od Západní Evropy po Polsko a na Ukrajinu, tak v řádech desetiletí prošla tendence prodávat vlasy celou Evropou. Dnes je však stále složitější najít chudou blondýnku, která by byla ochotná své lokny prodat.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!