19. září 2013 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový díl videohry Grand Thelft Auto je na světě. Může podpořit celé odvětví

Videohra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videohra - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Po pěti letech se do obchodů dostává nová verze populární počítačové hry Grand Theft Auto. Analytici sázejí na to, že další díl akčně-dobrodružné videohry bude podobným kasovním trhákem jako předchozí verze a podpoří trh s videohrami.

Jen v USA jsou předobjednávky na Grand Theft Auto V podle průzkumu analytiků ze společnosti Cowen and Company v současnosti více než pětkrát větší než předobjednávky na desátý díl série 3D akčních her z řady Call of Duty. Ten se začne prodávat v listopadu, což by údaji ještě mohlo zamíchat. O mimořádném zájmu ale svědčí dlouhé fronty před obchody s videohrami v Británii, kde se o půlnoci GTA V začala prodávat.

Očekává se rekordní prodej

Podle webu mirror.co.uk se očekává, že nová verze během prvního roku prodeje překoná dosavadní rekord 25 milionů prodaných kusů a vytvoří zisk ve výši miliardy liber.

V USA prodej počítačových her letos několik měsíců klesal. Analytici podle listu Financial Times čekají, že v září a v říjnu odbyt na zdejším trhu stoupne o víc než 30 procent a pomůže sektoru ke zhruba pětiprocentnímu růstu za celý rok.

Od roku 1997, kdy se dostal do obchodů první díl série GTA, se prodalo více než 135 milionů kusů. Grand Theft Auto V vznikal v době hluboké úvěrové krize. Společnost Rockstar North ve Skotsku vývoj přišel podle odhadů na více než čtvrt miliardy dolarů (skoro pět miliard Kč), víc, než kolik stojí velké hollywoodské trháky. Podle webu independent.co.uk se spekuluje, že jde o vůbec nejnákladnější videohru všech dob.

Lidovky.cz, ČTK