25. ledna 2011 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový hráč o Sazku italská Lottomatica chce uchránit vlastní tržby

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Reuters

PRAHA Zachráncem zadlužené loterijní společnosti Sazka by mohl být italský herní obr Lottomatica. Italská firma, která má roční tržby bezmála 2,2 miliardy eur a zaměstnává asi sedm a půl tisíce lidí, se Sazkou dlouhodobě spolupracuje a už jí vyjádřila podporu.

"Je to jedna z možností, o které se uvnitř firmy a mezi akcionáři stále více mluví," uvedl zástupce jednoho z akcionářů, který si nepřál uvést jméno. Informoval o tom deník MF Dnes.

Šéf Sazky Aleš Hušák na přímý dotaz, zda je ve hře pomoc od italského partnera, odpověděl, že to nebude komentovat. "Nebudu posílat vzkazy konkurenci," řekl deníku.

Zapojení další firmy

K insolvenčnímu řízení s loterijní společností Sazka se s pohledávkou 4,4 milionu Kč připojila společnost Le Cheque Déjeuner.

Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Předseda hlavního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan jen potvrdil, že vedení firmy je s italskou společností v kontaktu.

Lottomotica není jedním ze dvou záhadných investorů

Podle něj ale nejde o jednoho ze dvou investorů, kteří mají zájem pomoci Sazce, aniž by za to chtěli podíl ve firmě. Zájem takových subjektů Kořan před časem oznámil, ale jejich jména zůstávají nadále tajná.

Novinářům se nepodařilo v Lottomatice kontaktovat nikoho, kdo by se k informacím mohl odpovědně vyjádřit.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák (vlevo) a předseda ČSTV Pavel Kořan

Lottomatica nyní zajišťuje pro Sazku prostřednictvím své dceřiné společnosti GTech sázkové terminály, přes které mohou lidé sázet čísla do sportky a dalších her či nabíjet mobilní telefony.

Firmě za to jde určité procento z tržeb, které přes terminál protečou. V případě kolapsu Sazky by Italové zcela jistě nenávratně ztratili své výsadní místo na českém trhu. Mezi operátory totiž přituhne; pro nového konkurenta Fortunu, která má rozjet svou vlastní loterii, totiž vybuduje síť terminálů v Česku další globální hráč Intralot Holding.

Pomoc Sazce by mohla vynést Italům 600 milionů ročně

Případná pomoc Sazce by Italům mohla ochránit i plánovanou tržbu 120 milionů eur (asi tři miliardy korun), které by měla firma získat za pětiletý kontrakt podepsaný od roku 2018.

Ročně by tak Italům mělo téct z českých terminálů na 600 milionů korun, což odpovídá asi sedmi procentům z celé tržby všech loterií a her společnosti Sazka z roku 2009.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
HELP DESK SPECIALIST WITH DUTCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč