8. ledna 2015 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový šéf drah ČD bude brát 320 tisíc. O 50 méně než předchůdce

Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek | foto: ČTK

PRAHA Pavel Krtek si na nejvyšším postu Českých drah vydělá 320 tisíc korun měsíčně. To je o 50 tisíc korun méně, než bral jeho předchůdce Daniel Kurucz. Krtkův plat ve čtvrtek odkývala dozorčí rada Českých drah.

Pokud šéf Českých drah splní nastavené podmínky, může si na měsíčních odměnách přijít až na 192 tisíc korun. To je 60 procent z jeho platu.

Pro srovnání: Daniel Kurucz, kterého dozorčí rada v listopadu odvolala - si mohl za měsíc přijít až na 592 tisíc. Jeho pohyblivá složka platu tvořila stejně jako u Krtka 60 procent měsíčního platu.

Není zcela jasné, proč nový šéf dostal nižší nabídku než jeho předchůdce. „Poběhlo jednání a takový byl výsledek,“ odpověděl pro Lidovky.cz předseda dozorčí rady Milan Feranec.

ČTĚTE TAKÉ:

Dozorčí rada schvalovala také smlouvy ostatních manažerů působících v představenstvu státního podniku. Výši jejich platů ale podobně jako v minulosti nezveřejnila.

České dráhy se omezily pouze na informaci, že i ostatní členové představenstva můžou dosáhnout odměn do maximální výše 60 procent měsíčního platu. I oni ale museli jít dolů, v řádu desítek tisíc korun.

Cíle pro jednotlivé manažery schválíme na konci ledna. Primárně půjde o ekonomické ukazatele, ale hodnotit chceme i úspěšnost splnění odborných úkolů v rámci jejich kompetencí. O případném vyplacení pohyblivé složky mzdy budeme rozhodovat po vyhodnocení ročního hospodaření společnosti, popsal předseda dozorčí rady Feranec. 

V případě odvolání dostane člen představenstva odchodné ve výši šesti základních platů. Podmínkou ovšem je, že ve funkci působil alespoň půl roku. Ve smlouvě má také ustanovení, že nesmí šest měsíců p§sobit u konkurence.

Zlatý padák pro Zeleného

O oprávněnosti odměn vrcholného managementu drah se v minulosti v médiích diskutovalo v souvislosti šestimilionovým odstupným pro bývalého šéfa ČD Dalibora Zeleného.

Ten přitom firmu řídil pouhý půlrok, kvůli konkurenční doložce měl ale získat dalších dvanáct měsíčních platů za to, že po tuto dobu nebude pracovat pro konkurenční firmu.

Nakonec ale ČD využily toho, že konkurenční doložku pro Zeleného neschválila dozorčí rada a platnost doložky zpochybnily. Na výrazně více peněz si přišel dlouholetý šéf Českých drah Petr Žaluda, který dopravce vedl do léta 2013 a který pobíral základní plat půl milionu korun měsíčně.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky