Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový šéf MMF už k Řecku laskavý nebude

Dominique Strauss-Kahn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn. | foto: Reuters

BRUSEL Evropanům po nedělním zatčení Dominiqua Strausse-Kahna vážně hrozí, že přijdou o post šéfa Mezinárodního měnového fondu. Podle deníku Financial Times by zástupce Evropské unie mohl nahradit některý z kandidátů rozvojových zemí. To by byla velmi špatná zpráva pro Řecko, kterému byl Strauss-Kahn vždy nakloněn.

Zatčeného šéfa fondu prozatím nahradil Američan John Lipsky, který chce ovšem MMF v nejbližší době opustit. Je velmi pravděpodobné, že se stejně jako v minulosti Evropané s Američany pokusí o dohodu nad rozdělením vedoucích postů.

Zatímco dosud jim podobné "špinavé dohody", jak je nazývá deník FT Deutschland, procházely, nyní tomu tak nemusí být kvůli posílení váhy rozvojových zemí.

Čtěte také:


Řada z nich již dala najevo, že nebude dohody EU a USA tolerovat a bude žádat transparentní volbu šéfa fondu. Evropu navíc diskvalifikuje, že její kandidátka, současná francouzská ministryně financí Christine Lagardeová, je vyšetřována kvůli skandálu obklopující banku Crédit Lyonnais.

Olli Rehn, eurokomisař pro hospodářskou a měnovou záležitost

"Řekl jsem to nahlas a jasně. Řecko musí urychlit ekonomické reformy a musí zajistit transformaci privatizačního programu. Je iluzí, že existuje nějaké jiné řešení než ekonomický reformní program."

Seznam favoritů na zisk postu po Strauss-Kahnovi tak rázem vypadá úplně jinak než za normálních okolností. Patří mezi ně Kemal Dervis z Turecka, Trevor Manuel z Jihoafrické republiky, Stanley Fischer z Izraele, Augustins Carstens z Mexika či Montek Singh Ahluwalia z Indie.

Změna pro Řecko
Analytický server Eurointelligence zatčení šéfa MMF označuje s ohledem na situaci v Řecku za změnu pravidel hry. Podle řeckého deníku Kathimerini je totiž zřejmé, že Řecko bude muset do června dosáhnout nové dohody s EU a MMF, aby dostalo dalších zhruba 12 miliard eur. Jde o celkem pátou část z pomoci v celkové výši 110 miliard eur. Řekové totiž neplní memorandum, které s mezinárodním společenstvím loni podepsali.

Atény tak budou muset podepsat novou dohodu, která jim bude klást ještě daleko přísnější podmínky pro čerpání finanční pomoci. Uzavřít podobný kompromis by bez Strausse-Kahna mohlo být poměrně obtížné, protože MMF by mohl být podstatně méně ochotný Řekům vyplácet další peníze bez příslibu opravdových strukturálních reforem. Měnový fond by rovněž mohl přestat podporovat stanovisko Evropské komise a Evropské centrální banky, že pro Řecko není vhodná restrukturalizace veřejného dluhu.

Angela Merkel prostřednictvím svého mluvčího

"MMF bude schopný sehrát svoji roli při řešení světových finančních problémů a zejména problémů v eurozóně, kde již nyní hraje velmi důležitou roli."

Získá Řecko úvěry?
Experti fondu přitom nejsou příliš ochotni půjčovat Řecku již nyní. Podle zprávy, o níž dnes informuje německý deník Die Welt má MMF vážné pochybností, zda má smysl Aténám poskytovat další úvěry. Pokud by se fond tentokrát na pomoci odmítl podílet, EU by byla nucena doplatit celou částku ze svých zdrojů, které se však povážlivě tenčí.

O účasti MMF na řešení dluhové krize v eurozóně zatím nepochybuje německá kancléřka Angela Merkelová, s níž se měl Strauss-Kahn dnes setkat. Podle mluvčího německé kancléřky Steffena Seiberta je nepatřičné jakkoliv diskutovat o možných nástupcích zatčeného Francouze a Evropa si musí uvědomit, že nemá automatické právo na zisk jeho postu, přestože může nabídnout dobrého kandidáta.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....