Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový státní svátek obchodníkům nevadí. Prodejny zůstanou otevřené

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Velké obchody i restaurace budou mít 25. března otevřeno jako obvykle. Omezení přijde až na Velikonoční pondělí.

Poprvé po dlouhých šesti dekádách si Češi mohou užít volného Velkého pátku. Nový státní svátek, který letos připadá na 25. března, protáhne spolu s Velikonočním pondělím víkend na čtyři dny. Na rozdíl od více nábožensky orientovaných okolních zemí, však nepůjde o den klidu.

„Jsem optimista, proto se domnívám, že už jen to, že lidé v ČR zaregistrují nějaké volno, které je vázáno na poselství křesťanství, je prvním krůčkem vpřed. Třeba se zase o maličko více přiblíží k tomu, že toto volno je možné naplnit nejen odpočinkem a sportem či okopáváním právě se probouzející zahrádky,“ doufá generální sekretář České biskupské konference Mons. Tomáš Holub.

Podle průzkumu společnosti Tesco volný Velký pátek nebude mít vliv na to, jak bude většina Čechů trávit velikonoční svátky. Nejčastěji plánují být doma nebo navštívit příbuzné.

Stejně jako na Vánoce, i o velikonočních svátcích pak Češi utratí více než o běžných víkendech. Šest z deseti dotázaných nechá v obchodech tisícovku, někteří ale utratí i přes tři tisíce korun.

Pětina lidí předpokládá, že kvůli Velkému pátku jako nově stanovenému svátečnímu dnu, utratí na Velikonoce více než minulý rok.

Příležitostí k tomu budou mít dost, protože obchody v drtivé většině neplánují kvůli změně v kalendáři hýbat s otevírací dobou. V pondělí pak budou mít zavřeny prodejny Lidl, další mohou mít otevírací dobu zkrácenou.

Nákupy téměř bez omezení

„Obchody Tesco mají během Velikonoc standardní otevírací dobu,“ uvedl mluvčí Tesco Václav Koukolíček s tím, že výjimkou je šestice obchodních domů v Brně, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Liberci a v Praze, kde bude otevírací doba individuálně ráno i večer zkrácena.

„Od pátku 25. března do neděle 27. března budou supermarkety a hypermarkety Albert otevřeny dle běžné otevírací doby. Na Velikonoční pondělí budou moci zákazníci nakupovat od 8 do 18 hodin. Výjimku tvoří obchody Albert, které jsou součástí nákupních center. V těchto obchodech bude otevírací doba přizpůsobena otevírací době daného centra,“ potvrzuje tiskový mluvčí Aholdu Jiří Mareček.

Kromě míst, kde je obchod součástí nákupního centra, zůstávají otázkou i tradiční „Jednoty“ v menších obcích.

Tesco

Obchody Tesco budou mít až na výjimky otevřeno beze změn.

„Otevírací doba jednotlivých prodejen je různá a záleží na každém družstvu Skupiny COOP, jak ji určí. Většinově ale očekáváme sobotní otevírací dobu,“ říká projektový manažer COOP Lukáš Němčík.

V poslední době přitom vyvolává vášnivé diskuse senátní návrh zákona, který by měl prodej o státních svátcích omezit. Podle podporovatelů to vychází z požadavku zaměstnanců, zároveň má ale i otevřít cestu ke kulturnějšímu pojetí svátků, které by lidé mohli trávit jinak než nakupováním. Podle odpůrců naopak půjde o zásah do ekonomiky i svobody jedinců.

Uzavření by neprospělo nikomu

„Pracovní den v ekonomice letos vyjde na 12,6 miliardy korun vztaženo k HDP. Jde však o obecný odhad pro průměrný den volna, vliv má i to, jestli jde o den, kdy sice vypadne pracovní síla, ale zároveň se zvýší konzumace, jako například během Velikonoc. Jejich dopad je pak o něco menší,“ vypočítává hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Mnohem významněji než zavřené supermarkety, které zasuplují vietnamské večerky, se tak na ekonomice podepíše omezený provoz v továrnách, zavřené státní úřady a další.

Uzavření všech nákupních středisek na jeden den v roce by mělo měřitelný dopad do výkonu ekonomiky jen tehdy, pokud by snížilo celkovou spotřebu domácností. To by ale asi nenastalo, protože nákupy by se pravděpodobně přesunuly do ostatních dní v roce.

„Při častěji zavřených obchodech si lze představit negativní dopady do výkonu ekonomiky. Ty mohou pramenit z toho, že v nákupním procesu začnou vznikat neefektivity kvůli dopravním zácpám, nedostatku parkovacích míst u nákupních center či přílišné koncentraci lidí uvnitř center,“ vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

To pak může nutit , aby věnovali nákupům část svého času určeného na práci či vzdělávání, či odpočinek. Tedy přesně opačný efekt, než tvůrci zákona zamýšlí. Neefektivita kromě toho může podle ekonomů část nakupujících skutečně odradit a vést k nerealizované spotřebě.

S přispěním Vojtěcha Wolfa

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

M. Frank 25 dubna? Lidovkám hrabe? 7:59 23.3.2016

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!